A mobil megoldások, az asztalmegosztás (desk sharing) és a helygazdálkodás további racionalizálása miatt ez a szám a következő esztendőkben tovább csökkenhet – vetíti előre az Óbuda Group, összegyűjtve egyúttal a korszerű székházakkal szembeni elvárásokat.



Budapesten jelenleg 626 ezer négyzetméter az az irodaállomány, amelyet üzleti szektor szereplői (tehát nem állami vállalatok) saját székházuknak építettek. A DTZ ingatlan-tanácsadó adatai szerint az összterület 20 százalékát találjuk a Váci úti irodafolyosón, ahol főként bankszékházak kaptak helyet. Szintén sok vállalati székház üzemel az V. kerületben (13 százalék) és Buda Dunához közel eső részén (12%). A legtöbbet, az állomány negyedét azonban a főváros központján kívül eső területen, szétszórva találjuk, mivel itt olcsóbban lehetett nagyobb telkekhez jutni.



A gazdasági válság idején természetesen csökkent a székházépítési kedv: a csúcsév 2009 volt, amikor a jelenlegi állomány hatodánál is többet, 110 ezer négyzetmétert építettek. Ennek ellenére 2012-ben fejeződött be Budapest eddigi legnagyobb székházépítési projektje: a K&H Bank összesen 77 ezer négyzetméteres (parkolószintekkel együtt) székháza – a projektben az Óbuda Group a bank műszaki tanácsadójaként és műszaki ellenőreként működött közre. Az utóbbi évek előremutató projektjei között szerepel Prezi és a Geometria Kft. Medve utcai főhadiszállása, amelyet a világ egyik legrangosabb és leglátogatottabb internetes építészeti magazinja, az ArchDaily is bemutatott.

 

Épület

Alapterület (m²)

Átadás éve

Különlegesség

K&H Bank

77 000

2012

Zöld megoldások

MTVA

62 000

2009

Nemzetközi építészeti elismerés

Telenor

26 500

2009

Zöld  megoldások, nyitott terek, desk sharing

Uniqa

18 000

2009

LED-világítású ablakok

Autóklub székház

2 600

2011

Különleges forma, nívódíjak

Prezi

2 430

2013

Műemléki épület egyterű irodává alakítása

Geometria Kft.

1 430

2013

Nemzetközi építészeti elismerés



„Sokat változtak a cégek elvárásai saját központjukkal szemben. Ezeket az igényeket a megváltozott munkavégzés, a korszerű kommunikációs eszközök, a dolgozóknak nyújtott szolgáltatások diktálják” – mondja Kálmán Péter, az Óbuda-Újlak Zrt. (az Óbuda Group tagja) vezérigazgatója. A Roland Berger tanácsadó cég által tavaly, 86 nagyvállalat körében végzett kutatása szerint a cégek több mint fele a virtuális együttműködések és helytől független munkavégzés jelentőségének növekedésére számít. 88 százalékuk pedig úgy látja, hogy a főhadiszállás a vállalati kultúra és értékek legfőbb letéteményese. Ennek megfelelően alakulnak a legfrissebb trendek, amelyek akár új, akár átalakított irodaközpontokra vonatkoznak.



Egyterű irodák


Ma már szinte semmilyen cég nem gondolkodik boxokban vagy elkülönített szobákban. Az egyterű, nyitott iroda egyértelmű favorittá vált. A kialakítás így jóval gazdaságosabb, hiszen csökkenthető a kihasználatlan közlekedő folyosó és több munkahely fér el kisebb alapterületen. A CoreNet Global nemzetközi ingatlanszakmai szövetség globális felmérésében az áll, hogy az általa megkérdezett cégek több mint felében az elmúlt 5 évben 5–25 százalékkal csökkent az egy munkaállomásra jutó alapterület, amely ma Magyarországon egyterű irodák esetében 8–9,5 négyzetméter az Óbuda Group tapasztalata szerint.

„Nem csak a kiépítési költség csökken, hanem hatékonyabb, intenzívebb a munkavégzés, mert könnyebben alakul ki a csoportmunka egy inspiratív környezetben” – értékeli az előnyöket Kálmán Péter. Jó példa erre a nemzetközileg is sikeres informatikai cég, a Prezi központja, amelynek kedvéért a Merkúr Palota történelmi épületének egy részét alakították át rugalmasan berendezhető egyterű irodává pihenő zónákkal, multifunkciós terekkel. Az „open office” hátránya viszont a zajosabb környezet, amely akadályozza a nagyobb odafigyelést igénylő munkákban való elmélyülést.



Zöld minősítés


„Ma már mindenki kizárólag zöld minősítést kapott épületbe szeretne költözni: a fenntarthatóság kulcsszó lett a vállalatok életében” – mondja Kálmán Péter. A most székházat építő/felújító vállalatok ebben nem ismernek kompromisszumot, a magasabb szintű elismerés megszerzésére törekednek (BREEAM Very Good / Excellent vagy LEED Gold / Platinum).

Zöld vállalati központra szép példa a Telenor törökbálinti épülete, az épület fűtését és hűtését pedig geotermikus energia használatával oldották meg. „Ugyanígy geotermikus hőt alkalmaznak az Autóklub 2011-ben átadott székházában, amelynek generálkivitelezését az Óbuda Group tagvállalata, az Újlaki Építő Kft. végezte, 2013-ban pedig építőipari nívódíjjal jutalmazták” – teszi hozzá Kálmán Péter.



Kreatív munkahelyek


A közösségi megoldások, a csapatmunkát és egyéni elvonulást is segítő kialakítás egészen új értelmet ad az irodai munkának. A már említett Prezi központjában is látható, hogy a szellemi munkának kedvező, otthonos hangulatban dolgoznak a munkatársak, akiknek pihenő (lounge) helyiségeket vagy adott esetben munkára és információcserére alkalmas étkezőhelyeket (snackpoints) alakítanak ki. Mindezt technológiával is segítik, ezért az utóbbi időben elterjedtek a LED-falak, az irodabútorba épített képernyők és egyéb futurisztikus megoldások.



Desk sharing, home office


Az otthon végezhető munkavégzés és a mobileszközök hozták a mind divatosabb megoldást: egy munkaállomás nem egyetlen emberhez tartozik, hanem beosztás alapján az éppen irodában dolgozók használják. A Telenor székházban is bevált módszer eredménye további helytakarékosság és kihasználás, valamint rugalmasság a változó projekt csapatok (team) igényei szerint. Az otthoni iroda előnye a költségtakarékosság mellett a társadalmi felelősségvállalás: a home office-nak nevezett megoldás a gyermekvállalást támogató vagy éppen a megváltozott munkaképességűek elhelyezkedését támogató, korszerű megoldás.



Dolgozói szolgáltatások


Világszerte ismert már a Google keresőóriás tengerentúli központjában elérhető jóléti szolgáltatáscsomag. Ennek nyomán ma már szerte a világon igyekeznek a dolgozók kedvében járni. Sok helyen alakítanak ki felszerelt fitneszközpontot az épületen belül, sőt, helyenként gyermekmegőrző és óvoda is elérhető. Az étkezés sok székházban teljesen ingyenes vagy támogatást élvez és könnyen elérhető. Mindehhez társulnak az ergonomikus székek és a már említett rekreációs terek, a kreativitást serkentő helyiségek, szolgáltatások (pl. asztali foci, játékkonzolok, teaházak, kávézók).

 

Zempléni Kommunikáció