A magyar ingatlanszakma is egyre inkább elköteleződik a fenntarthatóság mellett: ma már minden negyedik irodaház rendelkezik BREEAM vagy LEED minősítéssel, ami Budapest esetében azt jelenti, hogy mára 56 épület mintegy 830 ezer négyzetméternyi irodaterülete fenntartható munkakörnyezetet biztosít az alkalmazottaknak és környezetüknek egyaránt. Az újépítésű vagy építés alatt álló irodaházak döntő többsége is zöld minősítésű: az előbérletek (átadás előtt lekötött területek) esetében a zöld minősítésű területek aránya Budapesten már 91 százalék. A CBRE ingatlanvagyon-kezelési üzletága Magyarországon – amely ingatlanok esetében ez lehetséges – a zöld, fenntarthatósági szempontok maximális figyelembe vételével üzemeltet irodaházakat és bevásárlóközpontokat.

Annak érdekében, hogy az magyar ingatlanszakma figyelmét felhívja a fenntarthatóság fontosságára, a CBRE 2013-ban elindította a Zöld Hét (Green Week) kezdeményezést, ahol a munkavállalók saját munkájuk során és ügyfeleikkel való kapcsolatukban is előtérbe kerülnek a „zöld szempontok”. A CBRE Fenntarthatósági Tanácsadási üzletága, a CBRE Global Investors vagyonkezelő által kezelt 30 ingatlanalap világszerte mintegy ezer ingatlan 4,4 millió négyzetméternyi területével kapcsolatban nyújt stratégiai tanácsadást a fenntarthatósági kockázatok minimalizálása érdekében. A CBRE Zöld Hét kezdeményezése pedig arra is felhívja a figyelmet, hogy a munkatársak jól-létének, mentális és fizikai egészségének minden vállalat számára kiemelten fontos szempontnak kell lennie.

A CBRE belső előírása szerint fontos, hogy irodái világszerte zöld minősítéssel rendelkező irodaházakban működjenek, így Budapesten is. A fenntarthatóság jegyében használt, az egyén felelősségére épülő kezdeményezéseket (hatékony munkába járás, újrahasznosított irodai eszközök, energia-megtakarítás, a szürke víz újrafelhasználása, papírmentes megoldások, stb.) a CBRE ügyfeleinél is hangsúlyozza: mind az ingatlanok üzemeltetése, mind az ingatlanfejlesztés területén.

 

CBRE