A 2014-es „Global Real Estate Transparency Index” 102 ország transzparenciáját vizsgálja 115 faktor figyelembevételével, melyek között szerepel például az adatok hozzáférhetősége, a kormányzat adminisztratív ügyintézése, valamint a tőzsdén jegyzett vállalatok vezetése. Az Index befektetők és vállalati bérlők számára nyújt olyan adatokat és elemzéseket, amelyek a tranzakciók sikeres lebonyolításához és az ingatlanok üzemeltetéséhez szükségesek.

A kormányzatok és más ipari szervezetek, amelyek érdekeltek az üzleti transzparencia javulásában, szintén profitálhatnak az Indexből. A JLL 1999 óta követi figyelemmel az ingatlanpiacok transzparenciáját. Az Index rámutat, hogy a javuló transzparencia hogyan gyűrűzött be újabb és újabb piacokra – kezdve az Egyesült Államokkal, Ausztrálián és Kanadán keresztül Nyugat-Európa, majd Dél- és Közép-Európa, a Közel-Kelet, a BRICS1, a MIST2 és a Szubszaharai Afrika ingatlanpiacaira. Ezek mindegyike felkerült már a harárokon átnyúló befektetési célpontok térképére és a vállalati bérlők érdeklődésére is számot tarthatnak.


A legfontosabb transzparenciát segítő tényezők a következők:
•    A kormányzati szervek felismerése arra vonatkozóan, hogy a nem transzparens környezet hatással van a befektetésekre és általánosságban az életminőségre is
•    A média szerepe a korrupció, a botrányok, illetve az üzemi balesetek kommunikációjában
•    Az országhatárokon átívelő befektetések növekedése a jól teljesítő ingatlanpiacok hatására
•    Ezredfordulós elvárások, az átlátható adatközlés és fenntarthatósági folyamatok előtérbe helyezése


A 2014-es Index szerint Szubszaharai Afrika országai most kezdik felépíteni a kereskedelmi ingatlanpiacaik infrastruktúráját és a 2012-es és 2010-es tanulmányok leggyorsabban fejlődő piacaihoz (2012-ben Mexikó, Indonézia, Dél-Korea, Törökország; 2010-ben pedig Brazília, Oroszország, India és Kína) hasonlóan reagálnak a külső érdeklődésekre.


„Minden vizsgált ciklus során megfigyelhető, hogy a legnagyobb fejlődést mutató országokban általában a közvetlen tőkebefektetések fellendülése tapasztalható. Ez a párhuzam azzal magyarázható, hogy a befektetők megkövetelik a transzparenciára irányuló reformokat és a kormányzatok gyorsan fel is ismerik, hogy a nem eléggé transzparens piacokon a befektetések elmaradnak” – mondta Jeremy Kelly, a JLL globális piackutatási igazgatója. „Kenya erre nagyon jó példa. A múlt évben jelentősen megugrott a tőkebefektetések volumene és ezzel egyidejűleg az idei transzparencia elemzés szerint itt volt a legerősebb a fejlődés az összes piacot tekintve.”      


A főbb közép-kelet európai piacok megközelítik a nyugat-európai országokat

Az elmúlt 10 év során Közép-Kelet Európában jelentős fejlődés mutatkozott a transzparencia tekintetében. Lengyelország, Csehország és Magyarország a legnagyobb javulást felmutató országok az elmúlt évtizedben; a JLL minősítése szerint a „semi-transparent” kategóriából a „transparent” kategóriába emelkedtek fel. A leglátványosabb elmozdulás Románia esetében volt látható: 10 helyezést ugrott a ranglistán és jelenleg a 30. helyen áll.


Kevin Turpin, a JLL KKE régiójának piackutatási vezetője mondta: „Európában a közép-kelet európai régióban volt a legnagyobb változás a piacok transzparenciáját illetően. Lengyelország a legtranszparensebb ország a régióban, majd Csehország következik, megtartva a két évvel ezelőtti pozícióját. Románia különösen érdekes abból a szempontból, hogy itt volt a legintenzívebb a feljődés a két évvel ezelőtti felméréshez képest. Az EU törvénykezése egyre inkább hangsúlyossá válik az országban és a korrupció elleni törekvések eredménye, valamint a jogrendszer hatékonyságának javulása is megmutatkozik. Magyarország a harmadik piac Közép-Kelet Európában, amely a globális ranglistán javított a két évvel ezelőtti eredményén.”


A határokon túli befektetések katalizátor szerepe

A 2014-es eredmények alátámasztják a befektetések és az átláthatóság közötti összefüggést. A határokon átnyúló befektetési aktivitás kulcsfontosságú a piacok transzparenciájának fejlődése szempontjából. A javuló transzparencia szorosan együtt mozog a növekvő tőkebefektetési eredményekkel. Ez támogatja az információ szabad áramlását, illetve a helyi ingatlanpiaci jog következetes alkalmazását.
Csak néhány ország pozíciója romlott az előző felméréshez képest. Ezek közé tartozik Ukrajna, melynek esetében láthatjuk, hogy milyen gyorsan tudja a politikai bizonytalanság aláaknázni egy ország transzparenicáját.   
Kilátások 2016-ra: innováció és információ
A következő néhány évben a következő faktorok lesznek hatással a transzparenciára: a közösségi média növekvő szerepe, a crowdsourcing és technológia, az Y generáció növekvő elvárásai, valamint a fenntarthatósági eszközök elterjedése. A JLL előrejelzése szerint Szubszaharai Afrika és a BRICS országok további lendületet vesznek majd az átláthatóság terén.


A JLL Global Real Estate Transparency Indexe

A “Global Real Estate Transparency Index” felmérést először 1999-ben adták ki. A felmérés alapjául szolgáló számszerű piaci adatokat és információkat kérdőív formájában a JLL és a LaSalle Investment Management globális hálózatán belül gyűjtik. Minden piacon 115 különböző faktort elemeznek a piaci adatok és a helyi piackutatók és szakmai vezetők által kitöltött kérdőív alapján. Ez a 115 faktor 13 téma köré csoportosul, majd ezek további 5 kategóriába vannak sorolva:

a)    piaci teljesítmény mérése
b)    piaci alapok
c)    tőzsdén jegyzet vállalatok vezetése
d)    szabályozási és jogi eljárások
e)    ügyletek kezelése    


A résztvevő piacokat a 115 faktor súlyozott pontszáma alapján értékelik. Ez a pontszám 1.0-5.0 között lehet. Teljesen átlátható az a piac vagy ország, amelyik 1.0 pontot kapott az összesítésben, míg az 5.0 pontot elérő a teljesen átláthatatlan piac vagy ország. A piacok és országok 5 kategóriába vannak sorolva a pontszámaik alapján: nagyon átlátható (highly transparent), átlátható (transparent), közepesen átlátható (semi transparent), alig átlátható (low transparency) és nem átlátható (opaque).

Befektetői szemszögből nézve a felmérés kockázatkezelési eszközt is jelenthet, hiszen összehasonlító információkat kínál a világ több területéről, ami megkönnyíti a tájékozódást a nemzetközi és helyi befektetési stratégiák kialakításakor. A felmérés lehetővé teszi, hogy értékelhetőbbek legyenek az ingatlan-üzemeltetési körülmények az egész világon. Az átlátható piacok megkönnyítik a bérlői költségek és a stratégiai lépések összehasonlítását (pl. eladás és visszabérlés), ezenkívül emeli a tranzakciók és a létesítmények működtetésének a hatékonyságát.

 

 

JLL