Az elmúlt időszak új kihívások elé állította mind az ingatlan bérbeadókat, mind a bérlőket; a korlátozások és időszakos lezárások hatására a korábbiaktól merőben eltérő számban történtek szerződés-újratárgyalások a kereskedelmi ingatlanpiacon, a pandémia által leginkább sújtott kiskereskedelmi ingatlanok esetében üzletek bezárását is okozta a mögöttünk álló egy év.

A COVID-19 merőben átalakította a vásárlási szokásokat is, felerősödött az igény a biztonságos vásárlásra: előtérbe került a higiéniai előírások betartása és fokozott alkalmazása, másrészt az e-kiskereskedelem rekord sebességgel fejlődik – a KSH adatai szerint az interneten lebonyolított vásárlások forgalma, beleértve a csomagküldő tevékenységet is,  40%-kal bővült a tavalyi év során, folytatva az évek óta tartó tendenciát. Mindezekhez pedig alkalmazkodnia kell az üzletek kínálatának és helykihasználásának. Ezen portfólió-optimalizációs folyamat fontos szereplője a JLL nemzetközi ingatlantanácsadó vállalat, mely számos prémium márka megbízását látja el Magyarországon is.

Portfólió optimalizálásra szükség van

A korlátozások és lezárások hatására a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene ugyan 0,2%-kal mérséklődött egy éves intervallumban, Sréter Éva, a JLL Kiskereskedelmi Bérbeadási részlegének vezetője szerint ennek ellenére pozitív fejlődési lehetőségeket tartogat a piac a megbízóik számára. A gazdasági visszaesés következtében, 2020 decemberére a bevásárlóközpontok és a vásárlóutcák üzleteiben is csökkent a prémium bérleti díj szintje, ami nagyságrendileg 10-15%-ot jelent. „Az üzletbezárások következtében megnőtt az elérhető minőségi üzlethelyiségek kínálata is, ami a prémium bérleti díjak csökkenése mellett, a közeljövőben kedvező bővülési-, vagy piacra lépési lehetőségeket teremt. Ugyanakkor a bérleti díj csökkenése segíti a meglévő márkákat üzlethálózatuk optimalizálásában is, ami jelenleg az új és elsőszámú fókusza a kereskedőknek.” – tette hozzá a tanácsadó.

Pontosan miben is nyilvánul meg egy bérelőképviselő feladata a portfólió optimalizálás  során? A bérlőképviselő az ügyfél igényeit és prioritásait figyelembe véve a piac monitorozásán túl lebonyolítja a tárgyalásokat a már meglévő és lehetséges bérbeadókkal, és leköveti a többi márka mozgását is az adott termékkategóriában. A rentábilitásra törekvés a cél, a tanácsadók a rendelkezésükre álló pénzügyi háttérinformációk elemzését is elvégzik. Közhely ugyan, de az információ hatalom, ami jelen piaci körülmények között nagy előnye a JLL-nek és a hozzá hasonló nemzetközi tanácsadó vállalatoknak, hiszen a globális háttér megbízóikat is naprakész trend adatokkal látja el.

A nagy márkák a pandémia árnyékában is élnek a lehetőséggel és tanácsadót vonnak be az optimalizálási folyamatba - a JLL kiskereskedelmi részlegének ügyfélköre is folyamatosan bővül. 2021-ben már több ismert prémium márka képviseletét látja el a hazai piacon, többek között a Lindt&Sprüngl csokoládé-, illetve a Triumph és Sloggi ruházati márkákét; és további egyeztetések folynak újabb potenciális piacra lépőkkel is. A vállalat nemzetközi szinten is neves megbízókat lát el szakmai tanácsokkal, mint például az Adidas, Birkenstock, Sephora, Moncler és az Asics.

„Tanácsadói munkánkat kétség kívül segíti, hogy megbízóink magas márkaértékű kategóriákat képviselnek, ezért hosszútávú, megbízható bérlőknek számítanak. A nemzetközi ügyfelek támogatásában általános gyakorlat, hogy a budapesti csapatot is bevonják a piaci folyamatok feltérképezésébe és a régiós kollégákkal együttműködve rendszeresen információt cserélünk a helyi viszonyokról is.” – tette hozzá a JLL szakértője.


JLL