A Miamiban megrendezett ünnepélyes díjátadón második helyezést ért el az MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum, az Aréna Business Campus, a „HUNGEXPO” Kongresszusi Kiállítási Központ, a Tisza-tavi kerékpárút és hidak fejlesztése, valamint a Flatco Apartmanház.

Az 1951-ben alakult, több, mint 60 országban tevékenykedő Nemzetközi Ingatlanszövetség, a párizsi székhelyű FIABCI minden évben megrendezi a Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot (FIABCI World Prix d'Excellence), amelynek célja a legsikeresebb ingatlanfejlesztések kiválasztása és elismerése (www.fiabciprix.com). A 30 évvel ezelőtt útjára indított FIABCI World Prix d’Excellence a világ legrangosabb ingatlanfejlesztési pályázata, amelynek történetében eddig öt kontinens 37 országának ingatlanfejlesztői szerepeltek eredményesen. A nemzetközi zsűriben idén 31 ország 63 tekintélyes szakembere vett részt, képviselve az ingatlanfejlesztési szakma egy-egy speciális ágazatát.

A bírálat főbb szempontjai: az ingatlanfejlesztés koncepciója és eredménye, építészeti és városépítészeti színvonala, a kivitelezés minősége és a megvalósítás időtartama. Emellett értékelik az értékesítés és bérbeadás eredményességét, valamint a környezetvédelmi szempontokat és az ingatlanfejlesztés társadalmi hasznosságát.

A pályázat jelentőségét felismerve először Brazília és Malajzia, majd Magyarország is meghirdette saját nemzeti ingatlanfejlesztési nívódíj pályázatát azzal a céllal, hogy a nyertesek képviseljék országukat a FIABCI World Prix d’Excellence pályázaton. Ma már több, mint 20 ország rendezi saját nemzeti pályázatát hasonló megfontolásból.

Az elmúlt 25 évben a magyarországi ingatlanfejlesztők 32 első és 41 második díjat nyertek a FIABCI World Prix d’Excellence pályázatán a különböző kategóriákban, megelőzve az összes európai országot.

A hagyományoknak megfelelően idén is, a FIABCI Magyar Tagozata által szervezett XXIV. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat győztesei vettek részt a nemzetközi pályázaton. Az előző évek sikersorozatát folytatták a magyarországi fejlesztők, amelyek öt második díjat nyertek az idei pályázaton.

A nemzetközi zsűri nagyra értékelte, hogy a magyar ingatlanfejlesztők nagy gonddal újítják fel és keltik újra életre a műemléképületeket. A szakemberek dicsérték az új létesítmények kiemelkedő műszaki színvonalát, a környezetbarát technológiák alkalmazását és elismerték a létesítmények társadalmi hasznosságát.

Az örökségvédelem kategória második díját nyerte az

MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum.

Az épület rekonstrukciójával befejeződött a Budapest Széll Kálmán tér környezetének revitalizációja, megvalósult a Várfok utcai aluljáró, mely szintben összeköti a Széll Kálmán teret és a Krisztina körutat, megkönnyítve a környék gyalogos és kerékpáros kapcsolatát. Az épület melletti terület közhasználatú városi parkként kapcsolódott a Vérmező zöldterületéhe. Ezzel megvalósult az Erzsébet hídtól a Millenárisig húzódó, Buda legjelentősebb zöld tengelye. Az épület és a kert alatt egy három szintes mélygarázs létesült. Az egyedi ikonikus műemléki épületet az eredeti tervek alapján az eredeti anyagokkal, technológiával és igényességgel állították vissza az építéskori állapotára. Az épületbelsőt igényesen, egyedi berendezéssel, a belső tereket gazdagító kortárs magyar képzőművészeti alkotásokkal alakították ki. Az épületet intelligens felügyeleti rendszer vezérli az energiafogyasztás minimalizálása, az épület leghatékonyabb működése érdekében. A tetőn napelemes kiserőmű működik, amely csökkenti a hálózati elektromos energia igényt. Az épület hűtés-fűtését levegő hőszivattyú biztosítja.

Az irodaház kategória második díját nyerte az

Aréna Business Campus A Épület

Az Aréna Business Campus egy BREEM Excellent minősítésű környezettudatos, ergonomikus megaprojekt, mely exkluzív „A+” kategóriás irodákat kínál 72.000 négyzetméteren. A koncepció négy épületből áll, melyek közt hatalmas belső kert és gyalogos tér teremt egyedi és megnyugtató környezetet. Az irodakomplexum a mai kor lakóinak, felhasználóinak, valamint a jövő generációjának igényeire és vágyaira hangolódik. A pályázaton az Aréna Business Campus 2020-ban átadásra került első épülete, vagyis a 21.000 m2 irodaterületet magában foglaló A irodaház vesz részt. Az Aréna Business Campus a VIII. kerületben található, Budapest legdinamikusabban fejlődő részén. Elhelyezkedése kiváló, alig 3 perc sétatávolságra található a Stadionok metrómegállótól (M2) és sok különböző csatlakozási pont is van a közvetlen közelében. A legmagasabb minősítésű műszaki jellemzők és a számtalan házon belüli szolgáltatás, melyeket az épületek és a zöld kert biztosítanak majd, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy teljesen új környezetet teremtsenek, mely fenntarthatóbb, nyitottabb és kellemesebb munkahely. Az irodaház bérbeadottsága a befejezéskor 12%, egy évvel később 23%, 2022-ben 40%.

Közösségi létesítmény kategória második helyezettje a

„HUNGEXPO” Kongresszusi és Kiállítási Központ

A HUNGEXPO Revitalizációja elnevezésű beruházásról szóló kormányzati döntés 2019-ben született meg. Az évek alatt leromlott környezet revitalizációjára, a létesítmények bővítésére, felújítására és a teljes terület építészeti és tájépítészeti megújítására került sor. A csúcstechnológiát magas építészeti minőség kíséri, amelynek eredménye egy, a 21. századi követelményeknek megfelelő kiállítás- és konferenciaközpont. A fejlesztés legnagyobb és egyben legösszetettebb épülete az új Kongresszusi Központ, melynek nagyterme Közép-Európában elsőként olyan nézőtéri technikát kapott, amely lehetővé teszi, hogy a széksorokat a színpad szintjébe forgassák, süllyesszék, így néhány perc alatt a konferenciák, előadások moziterem-szerűen megemelt széksorai helyén akár egy 2 ezer négyzetméteres gálavacsora helyszín alakítható ki. A terem többféle felhasználási lehetőségét bővíti továbbá az ország legnagyobb LED-fala. A beruházás egyik leglátványosabb eleme az új, 7900 nm-es F1 fogadó épület. Az építmény három szimmetrikus szirom formáját idézi, acél és üveg elemekből áll, ezáltal teljes panorámát biztosít a környező zöld területre. A kiállítási terület két új pavilonnal összesen 75.000 m2-re bővült. Teljesen megújultak a régebben épült csarnokok. Az új Kongresszusi Központtal kibővülve tökéletes helyszín a kiállítások mellett konferenciák, kongresszusok és más nagyszabású rendezvények számára.

A közösségi infrastruktúra kategória második díjasa a

Tisza-tavi kerékpárút és hidak fejlesztése pályamű

A Poroszló-Tiszafüred kerékpárút a közúti forgalomtól elválasztott biztonságos összeköttetést biztosít a Tisza-tó két jelentős települése között. A fejlesztés lehetővé tette, hogy a tó teljes egészében körbe-kerékpározhatóvá váljon, ezáltal hozzájárult a térség ökoturisztikai fellendítéséhez. A hidak formai alapjait a folytatólagos hullám geometria adja, mely a szemlélő számára felidézheti a tó felszínének hullámzását, vagy a fény és az energia terjedés fizikai megjelenítését. Az egyszerű és tiszta fehér szín alkalmazásával a hidak visszafogott módon illeszkednek a környezetbe, a Tisza-tó méltó jelképeivé váltak. A tófelület sekély vizű keresztezéseinél a szinusz hullám koncepciót követve épült az Eger- és Szomorka-patak híd. A Tisza folyó keresztezésénél a meglévő közúti híd alépítményeinek bővítésével épülhetett új kerékpáros hídszerkezet. A X. Öblítő csatorna hídja Magyarország első nyitható kerékpáros hídszerkezete. A billenthető híd gépészete kézi erővel mozgatható, az ellensúly alakja „patkót” utánzó formájával utal a közeli Hortobágyra.

Az alacsony lakóépület kategória második díját nyerte a

Flatco Apartmanház

A Flatco Apartmanház Budapest IX. kerületének egyik legizgalmasabb új építésű modern bérlakás épület-együttese. A 8 és 10 emeletes egységekből álló épület előtt egy kis méretű városi tér kapott helyet üzlethelyiségekkel és vendéglátó egységgel. A kialakított városi tér szervesen kapcsolódik a földszinten elhelyezett közel 300 m2-es közösségi helyiségekhez. Az épületbe belépve tágas, igényes nagy belmagasságú lounge várja a hazatérőket, prémium közösségi lehetőségekkel: 24 órás portaszolgálat, biciklitároló, elektromos autó töltőközpont, valamint közösségi tér, edzőterem, biliárd és X-boxal felszerelt játékszoba. A két épületszárny között az 1. emeleten hangulatos zárt belső kert került kialakításra, az itt élők részére. A 256 lakásos épületben változatos méretű, magas műszaki tartalmú, teljesen berendezett és gépesített design lakások találhatóak. A lakások hűtéséről és fűtéséről az egyedi és újdonságnak számító Metrodom Dual Eco hőszivattyús rendszere gondoskodik. A megfizethető prémium lakások második generációs okosotthon-rendszerrel felszereltek. A Flatco Apartmanház magas műszaki- és minőségi szintet képvisel, a portaszolgálattól a teremgarázson át az energiahatékony- és okosotthon megoldásokig, mellyel kiemelkedő és méltó példájául szolgál a jövő bérlakásainak. Az építkezés végéig a lakások 80%-át, egy évvel később 100%-át eladták, vagy bérbe adták.

 

FIABCI