Az 1970-es években a szocialista várostervezés klasszikus példájaként valósult meg Dél-Budán a Kelenföldi Városközpont, azonban a rendszerváltás után megváltozott városhasználati szokások miatt nagymértékben leromlott a környék. Hasonló módon alakult az egykor az Osztapenko csomópont és a Kelenföldi pályaudvar által közrefogott Őrmező sorsa is. A lokáció az elmúlt években rohamos fejlődésnek indult, amelynek első lépése a közlekedés megszervezése volt. A fejlesztések hatására megvalósult a gyalogos, kerékpáros, gépkocsis és a közösségi közlekedés összehangolása a metró-, vasút- és villamospályák kialakításával, valamint összekötésre került Kelenföld és Őrmező is. Az így kialakult funkcionális sokszínűség ösztönzően hatott a fejlesztőkre is.

A Dél-Buda Városközpont Fejlesztés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Európa egyik legnagyobb intermodális csomópontja és Buda egyik új városközpontja jöhet létre a lokációban. Az új centrum vonzáskörzetében már létrejött a Budapest-Kelenföld és Ferencváros háromvágányú vasúti kapcsolat kialakítása, illetve a Dél-Budát Csepelen keresztül a Ferencvárossal összekötő Galvani híd, és a kapcsolódó úthálózat fejlesztése is. Megvalósulhat a Dél-Budai Centrumkórház, ami közel 1,3 millió lakos legmagasabb színvonalú, emberközpontú egészségügyi ellátásáról gondoskodik majd; a körülötte kialakított infrastruktúra pedig összekapcsolja a XI. kerületet és az agglomerációt is.

A lokáció kelenföldi oldalán épül fel az Etele Plaza, amely a főváros első okosplázájaként a környék kiemelt kereskedelmi és szabadidős intézménye. A különleges megjelenésű épület egyben Buda legnagyobb bevásárló- és szórakoztató központja lesz. A Paulinyi & Partners tervezésében és a Futureal fejlesztésében megvalósuló épületet az Év Tervezett Projektjének választották az ingatlanpiac meghatározó eseményének számító Real Estate Awards 2020 online díjátadó gálán. A bevásárlóközpont különlegessége lesz a hazai plázák között példátlanul tágas ételudvar, valamint a már most egészében látható, a komplexum bejáratát díszitő üvegfelület, Magyarország legnagyobb egybefüggő homlokzati üvegfala.

A Budapest ONE irodapark Magyarország legnagyobb közlekedési csomópontjában, az őrmezei oldalon épül fel a Futureal fejlesztésében. A Paulinyi & Partners által tervezett hullámzó formájú épülettömb 1. ütemét 2020 elején adták át; egyedi szalagformáját a már szerkezetkész 2. és 3. ütem lezárásával nyeri el.  Az épület végleges dizájnját úgy alakította ki a tervezőiroda, hogy ezekben kiemelt szerepet kapjanak a nagyméretű zöldfelületek, a tetőkertek és zöld teraszok. A közterek aránya szintén fontos szempont volt a tervezés során: nemcsak az épület által közrezárt területen, hanem az épületet körülvéve is kialakítottak közösségi tereket.

„Korábban felmerült, hogy a területre magasházak kerüljenek, azonban az urbanisztikai összefüggések és a lokáció lehetőségeinek figyelembevétele mellett úgy véltük, hogy a védett, zártudvaros, középmagas kialakítás sokkal ideálisabb erre a területre. A tervezés során nagy figyelmet fordítottunk egy jól kiépített köztér-rendszer és a minőségi városi terek létrehozására is annak érdekében, hogy az irodaház és környéke ne csak az ott dolgozóknak, hanem az ott élőknek és a látogatóknak is előnyökkel szolgálhasson.” – emelte ki Dr. Paulinyi Gergely a Paulinyi & Partners Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A 65 ezer négyzetméteres irodapark tervezői kiemelten kezelték a flexibilitás, a fenntarthatóság és a jövőtudatos tervezés szempontjait. A parametrikus tervezés és a gépi intelligencia nem szokványos felhasználási módja lehetővé tette, hogy a tervezők egyszerre tudják kezelni a különböző szintek eltérő geometriáját összehangolva a homlokzati osztásokkal, kordában tartva a benapozás miatti hőterheket, valamint kialakítsák a lamellák színezésével az épület homlokzati dinamikáját is. A tervezés eredménye egy gazdaságosan és gyorsan előállítható épület lett, amely egyben teljesen egyedi és unikális is.

A 2020-ban átadott első ütem olyan bérlőket szólított meg, mint a DSV, a Regus, a Doktor24, a VCC, az Instructure, a British Telecommunications és a Vodafone.  Az ALDI szolgáltatóközpontja pedig szintén a Budapest ONE irodaházba költözött.  A közelmúltban került sor az épület 2. és 3. ütemének bokrétaünnepére. Az ütemek legmagasabb pontjára daruval emelték fel a szerkezetkész állapotot jelző bokrétát. A Vodafone Magyarország és a UPC integrációjának következő lépéseként 2022 őszén ide, a 2. ütembe költöznek át az immár egy vállalat fővárosi irodáiban dolgozó kollégái.

A dolgozók testi és lelki egészségének biztosításában is élen jár az irodaház: az épület emberi szervezetre, egészségre, közérzetre gyakorolt hatásának vizsgálata nyomán a Budapest ONE irodaház Magyarországon az elsők között szerezte meg a nemzetközi WELL Building Platina előminősítést.

 


Futureal