Hat hónappal ezelőtt arról számoltak be a szerzők, hogy az Eltinga, a Portfolio.hu és az RICS együttműködésében megvalósuló Market Sentiment Survey felmérésben részt vevõ szakemberek egyre optimistábbak a befektetési piacot tekintve, a hangulat romlására más senki nem számít. A mostani felmérésben tovább emelkedett az optimizmus: a válaszadók több mint fele szerint javulni fog a befektetési hangulat a hazai ingatlanpiacon.

A mostani kutatás egyik legfontosabb megállapítása az, hogy az irodapiac felsőbb szegmenseiben érzékelhetően nőttek a bérleti díjak a megkérdezett ingatlanos szakemberek szerint. A top belvárosi (CBD, Central Business District) irodaházak tipikus bérleti díja 2013 év végéhez képest 2 euróval nőtt, vagyis már elérte a 15 eurós szintet.

Az irodapiaci hozamszintek továbbra is stabilak, a referenciának tekinthető top prémium kategóriában (top CBD-irodaház) a 7,5 százalék most már viszonylag hosszú ideje stabil konszenzusnak tekinthető.

Az optimizmus ellenére a tanulmány eredményeit aggregáló Budapest Commercial Property Index (BCP) újabb mélypontjára csökkent. Hiába regisztráltunk enyhe emelkedést az előző félévben, a mostani több mint 100 bázispontos csökkenés 90 alá lökte az index értékét. A csökkenést az elmúlt 3 évvel ellentétben ezúttal nem a bérleti díjak csökkenése okozta, hanem az olcsóbb irodapiaci és kiskereskedelmi szegmensekben megfigyelt hozamemelkedés.


Az áprilisi országgyűlési választásokra tekintettel a kérdőívet kitöltők ezúttal egy politikával kapcsolatos kérdésben is kifejthették véleményüket. Az ingatlanos szakemberek közel fele szerint az április 6-i választások eredménye – vagyis a Fidesz kétharmados többségének megismétlése – semleges hatással lesz az intézményi befektetők Magyarországgal szembeni megítélésére. Ennél is érdekesebb, hogy 39 százalék szerint egyenesen pozitív hatással lesz a befektetési piacra a Fidesz-kormány hatalmon maradása. Negatív hatásra mindössze kevesebb, mint 15 százalék számít.

 


A kutatásról

Az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont, a Portfolio.hu és az RICS által félévente elkészített Market Sentiment Survey magyarországi szenior ingatlanpiaci szakemberek becslései alapján ad világos képet a jelenlegi hozamszintekről és a piaci bérleti díjakról, valamint az általános piaci várakozásokról. A Market Sentiment Survey célja a hazai ingatlanpiac transzparenciájának javítása egy olyan piaci hangulatjelentés létrehozásával, mely a lehető legszélesebb szakmai bázison alapszik, és benchmarkként szolgálhat az ingatlanpiac egésze számára. Ennek megfelelően az RICS és a Portfolio.hu által létrehozott kérdőívet a szervezők a magyarországi RICS - teljes jogú és tagjelölt státuszú - tagjainak küldik ki. A felmérésben részt vevők egy kérdőív segítségével fejezhetik ki véleményüket a jelenlegi piaci hozamszintekről és bérleti díjakról, valamint jövőbeli várakozásaikról.
 
A becslések kiértékeléséhez medián értékeket használtunk, ami segít a szélsőséges értékek kiszűrésében, és a lehető legtisztább képet adja a piac aktuális konszenzusáról. A táblázatokban és a cikkben feltüntetett összes érték medián.

A mostani kérdőívet több mint 50 ingatlanpiaci szakember töltötte ki, ami azt jelenti, hogy az RICS tagságának közel harmada aktívan részt vett az ötödik Market Sentiment Survey létrehozásában. Ez egyben azt is jelenti, hogy Magyarországon ez a legszélesebb szakmai bázis alapján elkészített ingatlanpiaci felmérés. A felmérésben részt vevők több mint 70 százaléka teljes jogú RICS tag volt, és 70 százalékuk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik. A beérkező kérdőívek alapján a válaszolók 55 százaléka dolgozik nemzetközi hátterű cégnek.
 
A felmérésben részt vevők információt szolgáltattak arról is, hogy milyen szegmensben tevékenykedő cégnél dolgoznak, illetve arról, hogy munkaadó cégükön belül milyen szakterületen dolgoznak. A válaszolók több mint fele tanácsadással foglalkozó cégnél végzi munkáját, de jelentős súlyt képviselnek a felmérésben a fejlesztőnél, vagyonkezelőnél és befektetési cégnél dolgozók is. A szakemberek saját szakterületét tekintve alapvetően vegyes a kép, de kiemelkedik a többi közül az értékbecslés, a befektetés, a fejlesztés és a vagyonkezelés.

 

 

Zempléni