-    Ha van valami, aminek felértékelődött a jelentősége, az az energiahatékonyság. Mennyire tudatosul az irodaház üzemeltetőkben, fejlesztőkben, hogy egy jó nyílászáró komoly mértékben tud hozzájárulni a rezsiköltségek csökkentéséhez?

-    Valóban, legkésőbb az első emelt összegű rezsiszámlák megérkeztekor világossá válik, hogy nem mindegy mekkora a nyári hűtés-, illetve a téli fűtésszámla. A kereskedelmi ingatlanok fejlesztői közül eddig is sokan törekedtek arra, hogy BREEAM vagy LEED minősítést szerezzenek, ami részben a fenntarthatóságról és energiahatékonyságról szól, ezt a szakterületet érintő részletes szabályozással. Van egy egészen konkrét előírás a fém szerkezetű nyílászárókra: maximum 1,4 W/m2K lehet a hőátbocsátási mutató, efölötti érték már nem elfogadható. Ez nem egy teljesíthetetlen érték, de már érezhető megtakarítást lehet vele elérni. Vannak ennél többet – vagyis kisebb értéket – tudó rendszerek, de annak nyilván magasabb a bekerülési költsége. Egyre fontosabb az ESG is, a mi esetünkben az ’E’-betű, ami az environmentre, vagyis a környezetre utal.  Egyértelmű, hogy ha hatékonyabb, jobban szigetelő rendszert szerelek fel, akkor kevesebb energiát használok fel, és könnyebben teljesítem az előírásokat. Tehát a korszerű nyílászáróknak szerepük van az ESG-kritériumok teljesíthetőségében is.

-    Azt olvastam a honlapjukon, hogy Magyarország mellett a balti államok, Lengyelország, Csehország és Szlovákia tartozik a Reynaers olvasatában a régióhoz. Szabályozás terén hogy állunk, mi magyarok?

-    Országonként vannak kisebb eltérések, de többé-kevésbé hasonlóak az előírások a régióban., Szerintem nálunk rendben van a vonatkozó jogszabályi környezet. Általános trend, hogy az új építés mellett egyre nagyobb arányt képvisel a rekonstrukció is, ami összességében sokkal környezetbarátabb metódus, mint teljesen lebontani és újraépíteni valamit.

-    Mi a helyzet a védett műemlékekkel?

-    Egy alumínium nyílászáró nagyon jól bele tud simulni egy régi épület homlokzatába is, mivel az alumíniumszerkezetet bármilyen színben tudjuk porszórással kezelni, akár úgy is, hogy a belső félprofil más színű, mint a külső, sőt olyan faerezet is képesek vagyunk készíteni, amely még tapintásra, érzetre is megközelíti a valódi fa mintázatát. Vagy hadd mondjak egy másik példát: régi csarnokok, gyárépületeknél anno jellemzően acélszerkezetes nyílászárókat építettek be, keskeny profillal. A felújítást tervező építészek ragaszkodnak ahhoz, hogy stílusban illeszkedőt építsenek be. A mai technológia ezt is lehetővé teszi, de úgy, hogy hőhídmentes lesz a profil. Nagyon jó műszaki megoldásokat nyújtunk, úgy, hogy közben az épület esztétikája sem sérül.

-    Hogyan épül be mindez a tervekbe? Számszerűsíthető a potenciális megtakarítás?

-    Mi abban tudjuk segíteni az épületgépész tervezőket, hogy megadjuk a mi termékeink hőtechnikai paramétereit. Innentől kezdve feketén-fehéren látszik, hogy egy kevésbé jól szigetelő rendszer esetén mennyivel több energiát kell bevinni ugyanakkora hőmérséklet eléréséhez, és így már azt sem nehéz kiszámolni, hogy ez mibe kerül.

-    A Reynaers belga hátterű multinacionális cég, amely egyedi megrendeléseket is teljesít. Mennyiben lassítja a külföldi székhely a hazai megrendelések teljesítését?

-    Semennyire, hiszen mi nem a kész szerkezeteket hozzuk be az országba, hanem az egyes rendszerelemeket - profilokat, vasalatokat, tömítéseket, segédanyagokat - importáljuk, amiből aztán a magyarországi partnerek legyártják a konkrét nyílászárókat, legószerűen állítva össze a megrendelést az egyedi igényeknek megfelelően.

-    Mit gondol, a hazai irodaházak mekkora hányada az, amelyet korszerű nyílászáróval szereltek fel?

-    Nehéz megmondani, én nem láttam még ilyen statisztikát, de azt biztosan ki merem jelenteni, hogy a több évtizede épült irodaházaknál érdemes ezt is felülvizsgálni, mivel akkor még egészen más követelményrendszer volt érvényben.

-    Magyarországon a műanyag nyílászárók népszerűbbek, mint a fémek. Mi szól az alumínium mellett?

-    Két érvem is van: az alumínium környezetbarát építőanyag, amely 100%-ban újrahasznosítható minőségromlás nélkül. Az újrahasznosított alapanyagból előállított termékek ugyanazokat a műszaki paramétereket tudják, mint az „új” alumíniumból készítettek, miközben előállításuk mindössze 5%-át igényli annak az energiának, mint amennyi a primer, tehát a bauxitból előállított alumínium gyártásához szükséges. A szűk keresztmetszetet az jelenti, hogy nem áll rendelkezésre annyi másodlagos nyersanyag, mint amennyit az ipar fel tudna venni, de minden esetben törekszünk a zöld - megújuló - energia használatára. A másik előny a nagyobb szerkezeteknél mutatkozik meg: ha meg akarom valósítani azt az építészeti trendet, hogy minél nagyobb nem látható szerkezetű, ám egybefüggő üvegfelületet alkossak, akkor erre az alumínium egyszerűen alkalmasabb. A statikusok ezért sokkal szívesebben alkalmaznak alumínium szerkezeteket, mint acélmerevítős műanyagot, már csak a hőszigetelésben jelentkező előnyök miatt is. A kisebb méretek esetében olcsóbbak a műanyag nyílászárók, de aki élethosszig tartó megoldást keres, az alumíniumban gondolkodik. Ezért is nő folyamatosan az általunk is forgalmazott alumínium nyílászárók piaci részesedése.

 

Irodakereso.info