-    Hogy áll a Liberty bérbeadása? Ha jól értem az egyik korábbi sajtóközleményüket, az 5000 nm-ből 3800-at már ki is adtak előbérletben az e-MAG-Extreme Digitalnak. A többit a szállodaprojekt foglalja el?

-    A Népliget közvetlen szomszédságában található Liberty összesen mintegy 40 ezer négyzetméter kiadható alapterülettel rendelkezik, amit két hasonló méretű ütemben valósít meg a WING. Ebből a szálloda az első ütem mintegy felét foglalja el, és nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az ország első Ibis-Tribe dual-branded szállodájának adhatunk otthont. Ugyanebben az ütemben készül el az eMAG-Extreme Digital irodaterülete is két irodaszinten, valamint előrehaladott tárgyalásokat folytatunk az első ütem maradék területeire is. Emellett a második ütemre is érdemi az érdeklődés, ami köszönhető a kiváló tömegközlekedési és úthálózati kapcsolatoknak, a kínált, sokrétű szolgáltatási körnek, valamint a BREEAM Excellent minősítést megcélzó, környezettudatos és emberközpontú megoldásokkal kialakított épületnek.

-    Miként látják, kialakult egyfajta hibrid munkakultúra a cégeknél, vagy ez nem egységes, és minden szervezetnél más? Hogyan reagálnak erre Önök?

-    A COVID-19 járvány következtében előtérbe került home office jellegű munkavégzés a magas dolgozói létszámmal működő, nagy alapterületet bérlő cégeknél a járvány alatt tapasztalt mértékhez képest csökkenni fog, de nem fog megszűnni. Azt tapasztaljuk, hogy a cégek alapvetően arra törekednek, hogy a dolgozóik, ha nem is a hét minden napján, de ideálisan heti 3-4 nap a munkahelyükön, az irodában dolgozzanak. Úgy látjuk, hogy két év home office után a dolgozók is örömmel térnek vissza a heti, napi rendszeres irodai munkához. Ebből adódóan nem tapasztalható drasztikus alapterület-csökkentési igény a bérlői oldalról, hanem a nagyobb rugalmasság iránti igény jelent meg, aminek igyekszünk megfelelni, valamint szolgáltatásainkat és üzleti megoldásainkat is ebbe az irányba fejlesztjük.

-    Hogyan változott, változik a bérlők elvárása, pl. igénylik-e a különféle minősítéseket, ESG-t, zöld irodát?

-    Az irodaházak környezettudatos fejlesztése és működtetése ma már szinte alap elvárás a bérlők részéről, és egyre inkább már a keresési szempontokban is határozottan megjelölik, hogy milyen paramétereknek kell megfelelnie a kívánt bérleménynek. A WING már 2009 óta fejleszt fenntarthatósági védjegyet szerzett irodákat, sőt 2017 óta csak minősített irodaházakat. Ezen túl, az irodaportfoliónk üzemeltetésében is nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy még a régebbi irodaépületeink működtetése is, amennyire lehetséges környezettudatos formában minősített keretek között valósuljon meg. Erre jó példa a belvárosi Honvéd Center, ahol éppen idén szereztük meg a BREAAM In-Use Very Good minősítést. Az ESG keretrendszer az épületek fejlesztéséhez és üzemeltetéséhez kötött környezettudatossághoz képest még egy lépés előre, ami a szociális és vállalatirányítási területek fenntarthatósági kérdéseit is lefedi. Mivel a nagy nemzetközi cégeknél az ESG idővel szintén elvárássá válik, a tőzsdei cégek számára pedig a bevezetése alapfeltétel, így nekünk is fontos volt, hogy megkezdjük a felkészülést az ESG ügyvitel szerinti működésre.

-    Mi a véleményük az albérlet terjedéséről az irodapiacon?

-    Azt gondolom, hogy az albérleti konstrukciók terjedése a piac és a cégek egyik válasza a pandémiás helyzetből adódó bizonytalanságok kezelésére. Hosszabb távon fog beállni a bérlők működése újra egy konstans szintre, több időnek kell eltelnie addig, amíg a bérlők biztosabb kézzel tudnak döntést hozni a működésük és ebből adódóan például az alapterület igényük tekintetében. Mindenesetre a visszarendeződés egy időigényes folyamat, ami alatt a bérlők igyekeznek a pozícióikat tartani, a költségeiket pedig addig is csökkenteni, aminek egyik módja az albérletbe adás. Bérbeadói oldalról igyekszünk az ilyen irányú bérlői igényeket is megérteni és amennyire lehet segíteni. Ugyanakkor fontos kontrollálnunk is ezt a folyamatot, és szigorúan ellenőrizni az albérlők személyét és az albérleti szerződéseket, hogy azok ne „lógjanak ki” a mi szerződéses kereteinkből.

-    Milyen terveik vannak a Liberty mellett?

-    Szerencsés helyzetben vagyunk, mert a jól haladó Liberty mellett előrehaladott előkészületi fázisban jár még egy jelentős irodafejlesztésünk, ez pedig az RTL Magyarországnak 2024-től helyet adó Liget Center projektünk. Itt a Liget Center épület felújítása mellett az azzal összeköttetésben, a Városligeti fasorról megközelíthető, közel 30 éve használaton kívüli műemléki védettségű Auditórium fejlesztése is elindult, aminek keretében gyakorlatilag újraépítjük az épület belső tereit és a jellegzetes, védett homlokzat pedig felújításra kerül. Nagy és szép kihívás a műemléki szempontokat is szem előtt tartó, mégis a legkorszerűbb iroda- és stúdióigényeknek megfelelő cégközpont létrehozása, amiben kiváló partnerre találtunk az RTL Magyarország személyében. A HOP Passage előkészítése szintén folyamatban van, illetve más irodafejlesztési projekteket is tervezünk. Ennek érdekében folyamatosan figyelemmel kísérjük a piaci folyamatokat, az építőipar aktuális helyzetét és kihívásait, valamint a keresleti oldalon a változó bérlői igényeket, és ezekhez igazodva keressük a lehetőségeket.

-    Tavaly év végén 25 milliárd forintnyi zöldkötvényt bocsátott ki a WING. Mire fordítják a friss tőkét?

-    A nemzetközi és magyar fenntarthatósági kritériumoknak is megfelelő értékpapírokon keresztül bevont forrást a WING a vonatkozó nemzetközi sztenderdekkel és előírásokkal összhangban kizárólag környezetbarát projektek és eszközök finanszírozására használja fel. Így többek között vállalja, hogy az ebből a forrásból fejlesztendő új ingatlanok esetén minimum BREEAM „Very good” vagy LEED „Gold” környezetvédelmi minősítést céloz meg. Ezen túl, a zöldkötvényekből befolyt összegből a meglévő ingatlanok felújítására is fordít azzal a céllal, hogy minimum 30 százalékkal csökkentse azok üvegházhatású gázkibocsátását.

 

Irodakereso.info