-    Engedje meg, hogy gratuláljak! Az épület sem rossz, de az, hogy egyetlen bérlőnek, előbérletben ki adjanak egy egész házat, nagyon szép teljesítmény. Nem tart attól, hogy az ExxonMobil túlvállalja magát, és „albérletezni” fog?

-    Szerintem ez fel sem merült. Egyrészt túl vagyunk a pandémia legnehezebb szakaszán, és a cég pontosan tudja, hogy mire van szüksége. Hozzávetőlegesen kétezren költöznek ide – részben éppen tőlünk, a Centerpoint 1-2-ből –, és miközben a munkavállalóknak adott a home office lehetősége, az ExxonMobil azt preferálja, hogy a munkatársak járjanak be a munkahelyükre, hiszen számukra a kollaboráció kiemelt fontosságú. A Pillar olyan sikertörténet, amelyet azért alkottunk meg közösen a bérlővel, hogy a lehető legjobban kiszolgáljuk az itt dolgozókat. Az előbérleti modell minden szempontból hatékonynak bizonyult: a built-to-suit (BTS-) konstrukció nagy előnye, hogy a bérlői igényeket már a fejlesztés korai fázisától priorizálja a fejlesztő, így egy olyan épületet avattunk ma, amelyet egy stabil, tőkeerős cég számára fejlesztettünk a jól megfogalmazott bérlői igényeknek megfelelően, határidőre és kiváló minőségben. Biztos vagyok benne, hogy a prémiumminőségű, környezettudatos megoldásokkal teli ház ki lesz használva.

-    Általában mennyire jellemző, hogy a bérlők - túl a pandémia időszakán - tudják, hogy mire van, illetve lesz szükségük a következő néhány évben?

-    Ennek mára mindenkinél ki kellett volna alakulnia, ám sok cég esetében nem lehet kijelenteni, hogy például egy lejárt szerződés esetén konkrétan körül tudják határolni, miként akarnak továbblépni.

-    Milyen módon tudnak ehhez Önök, mint fejlesztők alkalmazkodni? Ha nincsenek kérdések, miként tudnak válaszokat adni?

-    Asset management szempontjából persze az lenne az ideális, ami a Pillarnál megvalósult, de ez egy álom, ami itt most történetesen valóra vált. A piacon inkább arra számítunk, hogy az egy bérlő által igénybe vett területnagyság csökkenni fog. Ez egy nagyobb ház esetében, mint amilyen a Duna Tower ez azt jelenti, hogy 40 helyett mondjuk 50 bérlőnk lesz. A mi dolgunk az, hogy fogadjuk az igényeket, és a lehető legteljesebb mértékben kiszolgáljuk azokat. Kiváló házakat kell építenünk, jól osztható belső terekkel. A GTC tavaly 310 millió euró értékben fektetett be Magyarországon. A teljes irodapiaci befektetési volument figyelembe véve ez 30 százalékos részesedést jelent és a tempónk változatlan.

-    Építési engedéllyel rendelkeznek a Centerpoint 3 irodaházukra. Ezt a fentiek alapján tervezik? Mennyiben lesz ez más, mint az első két ütem?

-    A szinergiára építünk, vagyis a harmadik ütem az első kettő szerves folytatása lesz, szellős, hatalmas, szinte grandiózus belső térrel. Az épület a formáját tekintve hasonló lesz az előző traktusokhoz, de a technológia természetesen fejlődött közben, a legmodernebb gépészetet építjük be.

-    A belső park a Pillarnál is csábító, még most a márciusi télben is. Hogyan tudják „megvédeni”? Hogyan akarnak gondoskodni a fenntartásáról?

-    Építészeti megfontolásból sem akartunk rácsot vagy kerítést. Ez a belső kert a városlakóké, mint ahogy a homlokzat kialakításánál – a lépcsőzetes emeleti visszaugratásokkal, az áttörésekkel, a befogadást sugalló ívekkel – a transzparenciát akarjuk sugallni. Nem elkülönülni akarunk a város szövetétől, hanem annak szerves részévé szeretnénk válni. Technikai értelemben a vizes felületek természetes módon határolják a területet, éjszaka pedig nyilván biztonsági őrök is vigyáznak a rendre, de a koncepció az, hogy ide bárki bejöhet egy kávéra.

-    Mikorra tervezik a CP3 alapkőletételét?

-    Építési engedélyünk már van, meglátjuk, hogy haladunk az értékesítéssel. Az ütemezés attól is függ, hogy miként tudjuk bérbeadni azt a hozzávetőlegesen 20 ezer nm-t, ami éppen az ExxonMobil onnan történő kiköltözésével szabadul fel. Ideális esetben 2024-ben már az újonnan átadott épületben beszélgethetünk.

-    Az avató beszédében ismét felbukkant a sokáig jegelt, a Váci út- Hungária körút csomópontjába tervezett Twins projekt, amelyet korábban Twist néven mutattak be. Itt hol tartanak?

-    Tervezési, előkészítési fázisban vagyunk: valamennyi érintett bevonásával formálódnak a koncepció tervek; két, szerintem ikonikus kvalitású toronyról van szó. Idén szeretnénk megkapni az építési engedélyt. A fenti faktorok itt is hatnak; ideális esetben 2025-ben avatunk.

-    Van egy óriású telkük a Váci út 173–177. alatt. Ide mit terveznek?

-    Vegyes funkciójú, iroda- és lakásfejlesztési projekt lehetőségeit vizsgáljuk. Ha csak irodában gondolkoznánk, 70+ ezer nm-ről lenne szó. Csak összehasonlításképpen: a Centerpoint3 és Twins irodaházak együttesen 75 000 négyzetméter irodafejlesztést jelentenek. Vegyes funkciós komplexum esetén 30 ezer nm irodát és ugyanekkora nagyságrendű lakást fejlesztünk majd.

-    A kedvezményes, 5%-os ÁFA csak azokra a lakásokra vonatkozik, amelyeknek még az idén kiadják az építési engedélyétt.

-    Dolgozunk rajta. Tudjuk, hogy merre akarunk menni; hosszú évekre előre megvannak a terveink.

-    Önök Váci út-specialisták. Miért?

-    A Váci úti irodafolyosó valóban nagyon fontos számunkra. Ez a helyszín évtizedek óta újra és újra bebizonyítja, hogy nekünk elég a fejlesztett ingatlanok minőségére koncentrálnunk, a siker másik felét a lokáció biztosítja. Eddigi fejlesztéseink, mint például a GTC White House és a Centerpoint is maradéktalanul beváltották a hozzájuk fűzött reményeket. Budapest fő irodafolyosóján az üresedési ráta 5,9%, szemben a 9,7%-os budapesti átlaggal.

-    Van kedvenc GTC háza?

-    A GTC házak jók, és jól is működnek. Mindig a legújabb fejlesztés áll a szívemhez a legközelebb, de most azt gondolom, hogy a Twins tényleg nagyon kiemelkedő lesz – szó szerint és átvitt értelemben is. Elegáns és grandiózus lesz, nagy belmagasságú átriummal, panorámalifttel és sok szolgáltatással. Nem spórol(t)unk ki semmit.

-    A Pillar LEED Gold zöldminősítést kapott. Mi a helyzet az ESG elvárásokkal?

-    Azt gondolom, hogy a kritériumrendszer előbb-utóbb hasonlatos lesz a zöld minősítésekhez, azok felfutásához hasonló „karriert” várok az ESG terén is. De ez utóbbi azért egy kicsit mégis más, hiszen például a BREEAM-et egy egyébként nívós épület különösebb extra beruházás nélkül is meg tudja szerezni a pontrendszeren alapuló vizsgát követően. Az ESG ennél összetettebb, tőkeigényesebb. Éppen a napokban olvastam egy, a befektetők körében végzett felmérést arról, hogy hány százalékuk mondana le a profit egy részéről az ESG követelmények teljesítése érdekében. Jelen állás szerint ez a szám alacsony, de a terület fejlődik, kibontakozóban van. Ám még az ingatlanpiaci szereplők sem értenek egyet abban, hogy ez csak egy irányzat, vagy szükség van-e minősítő rendszerre is.

 

Irodakereso.info