-  Hogyan indult az év az irodapiacon?

- 2022 első negyedéve erős volt az irodapiacon, az előző év azonos időszakához képest a kereslet tekintetében 7%-os növekedést figyelhettünk meg, ami a pandémia kezdete óta a legmagasabb szintet jelenti. Ez a lendületes kezdés az év hátralévő részében elképzelhető, hogy másként fog alakulni, mivel a piacot jelenleg a magasabb alapanyagárak és a jelenlegi geopolitikai helyzetből adódóan a makrogazdasági mutatók esetleges romlása jellemzi. A hatásokat jelenleg nem lehet teljes mértékben értékelni, de az látható, hogy a kelet-közép-európai régió a közelmúltban nagy ellenállóképességről tett tanúbizonyságot az erős piaci fundamentumoknak köszönhetően. Ezenkívül továbbra is látjuk a befektetői aktivitás, valamint az ESG-szempontoknak megfelelő, prémium kategóriás irodák iránti érdeklődés növekedését.

- Látványosan halad a H2Offices építése. Milyen időzítéssel számolnak?

- a H2Offices fejlesztése során jelentős mérföldkőhöz érkeztünk a közelmúltban: a 10. magyarországi projektünk első fázisa elérte végleges, 36 méteres magasságát. A szerkezet tehát kész, és a jellegzetes homlokzat is nemsokára eléri a végső formáját. A gépészeti, elektromos, kőműves és szárazépítési munkák folyamatosan zajlanak az épületben. Az első épület nyolc emeletből, illetve három földalatti parkolószintből áll, és közel 27 000 négyzetméter bérelhető területet foglal magába. Az első ütem átadását 2022 negyedik negyedévére tervezzük. A H2Offices épületkomplexumot a hagyományos skandináv design alapelvek és a környezetvédelmi tudatosság jellemzik. Nagyszámú közösségi tér és a három épület közötti nyílt kert adják a koncepció alapját: az épületet használó emberek dolgozhatnak és pihenhetnek ezekben a parkosított zöld terekben, és az 5 ezer négyzetméteres multifunkcionális kert a nyilvánosság előtt is nyitva áll majd. Ennél a fejlesztésünknél is célunk a LEED, WELL, WELL Health & Safety és Acces4You minősítések megszerzése, és az első épületben tetőtéri futópálya, illetve zöld kertek lesznek a legfelső szinten. Energiahatékonyság, intelligens vízgazdálkodás, sok természetes fény, egészséges étkezési lehetőségek, kerékpárosok számára létrehozott egységek is előtérbe helyezik a környezettudatosságról, valamint az itt dolgozó emberek jóllétéhez kapcsolódó szempontok érvényesülését.

- Ha már az emberek jóllétét említi: sokak fejében ez összefügg a részbeni home office lehetőségével. Mit gondol, Ön szerint vissza fognak költözni a cégek az irodákba vagy hibrid módon folytatják a működésüket? Melyek most a legerősebb trendek?

- Nagyon sok cég már visszaköltözött az irodákba, és hibrid módon működnek. Jelenleg a legjelentősebb trend az olyan megoldások iránti megnövekedett igény, melyek kombinálják a flexibilis irodatereket a hagyományos elrendezésekkel és szerintem ez így is fog maradni. A minőségi, rugalmas irodatereket nagyra értékelik a munkavállalók. Tavaly több kutatást is végeztünk a kelet-közép-európai régióban az irodai dolgozók körében az irodai, illetve az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos attitűdről és számos érdekes eredmény között volt egy kiemelkedő: a megkérdezettek 84 százaléka szerint a munkáltatóknak biztosítani kellene a mentális egészség támogatását az irodai dolgozók számára. Ez egy igen fontos szempont, amit figyelembe kell venni, és a vállalatoknak meg kell tennie a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy olyan munkakultúrát és munkahelyeket alakítsanak ki, melyek ezeket az igényeket is ki tudják elégíteni.

- Közelítsük ezt meg egy kicsit konkrétabban: Hogyan változtak a bérlők igényei az utóbbi években?

- Már a pandémia előtt is megnövekedett igényt érzékeltünk a bérleményi kialakítások magasabb minőségét illetően, és most, amikor a vállalatok arra fókuszálnak, hogy a munkavállalók visszatérjenek az irodákba, ez még inkább jellemző lett. Küldetésünk, hogy a bérlőinket támogassuk ebben és egyéni megoldásokat kínáljunk számukra. A munkatérkialakítási tanácsadási tevékenységünk kiegészítése érdekében létrehoztuk a kelet-közép-európai régióban a Care for Life Office Concept ajánlatunkat, mely a partnereink számára nyújt tanácsadást a levegőminőség, az érintésmentes megoldások, a térkialakítás és az üzemeltetés témaköreiben, fókuszálva a vállalati kultúra integrálására.

- Mennyire fontos az ESG?

- Az utóbbi években az ESG indikátorok szerepe megnőtt és egyre jelentősebb hatásuk van az üzleti döntéshozatalra az ingatlanpiacon is. A pandémia előtt a kezelés alatt levő globális eszközök 25%-át vizsgálták meg fenntarthatósági szempontok szerint, ezzel szemben a következő években arra lehet számítani, hogy ez az arány el fogja érni a 75%-ot vagy még ennél is magasabb lesz. A magas ESG besorolással rendelkező vállalatokra viszonylag magas részvényhozam és alacsonyabb volatilitás jellemző. Egyértelműen látható, hogy a fenntartható fejlődés nem csak egy trend, hanem az üzletről való holisztikus gondolkozás része. Kulcsfontosságú az is, hogy a vállalatok gondoskodjanak a munkavállalóikról és a helyi közösségekről, amelyekre hatással van a tevékenységük, illetve felelősen, lelkiismeretesen és transzparensen működjenek. Mindegyik indikátor kapcsolatban van egymással, így az ESG egy olyan átfogó megközelítést kíván meg, mely összefüggéseiben kezeli a különböző területeket. A bérlők és a befektetők az ESG-kompatibilis projekteket keresik és ez biztosan alakítani fogja a piacot nem csupán ma, hanem a következő években is. Mi a Skanskánál már több mint tíz éve nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy olyan megoldásokat alkalmazzunk és népszerűsítsünk, melyeknek célja a környezeti és a társadalmi felelősségvállalás elősegítése. A felhasznált alapanyagok, valamint az általunk fejlesztett épületek használatából fakadó széndioxid kibocsátás csökkentésére való összpontosítás, az erőforrás hatékonyság és a megújuló energiák alkalmazása mind közelebb visznek minket a célunk megvalósulásához, ami az alacsony szén-dioxid-kibocsátású építkezésre való átállás minden projektünk esetében, és nettó zéró széndioxid kibocsátás elérése 2045-re. Kiemelt figyelmet szentelünk az emberek iránti felelősségünknek és annak, hogy mindenki számára egészséges, biztonságos körülményeket teremtsünk. Az etikus és transzparens működés, a méltányosság és a diverzitás mind alapvető értékek számunkra.

- Az üresedési ráta 10 százalék alatti a teljes piacra vetítve. Mit gondol, ez a szint még egészséges? Létezik egyáltalán megfelelő mértékű ráta?

- Arra számítok, hogy a következő két évben az üresedési ráta a jelenlegi 9.8 százalékról még enyhén tovább fog növekedni a bérlők terület optimalizálási törekvései és az újonnan elkészült irodák átadása miatt. Ennek ellenére még egészséges szinten fog maradni.

 

Irodakereso.info