-    Hogyan alakul(t) az élet a COVID-19 vírus alatt? Megtorpant-e a bérbeadás, hogyan reagáltak a meglévő bérlők?

-    Tapasztalataink szerint az élet a koronavírus járvány alatt sem állt le. Ingatlanfejlesztőként egyfelől a járvány megfékezése érdekében meghozott intézkedések gazdasági hatásaival kellett szembe néznünk, másfelől pedig hosszabb távon a változó társadalmi és gazdasági környezettel szembesülünk. Természetesen a járványhelyzetben először az építkezésen és az irodában dolgozók egészségét védő speciális előírásokat vezettünk be, de tovább dolgoztunk, így egyedül a külföldi beszállítások késedelme hátráltatta némileg a munkálatokat. Ingatlanfejlesztőként kiemelt célunk a partnereink irányába vállalt kötelezettségek teljesítése, és elmondhatjuk, hogy a gondos tervezésnek és nyílt kommunikációnak köszönhetően a folyamatban lévő projektjeink megfelelő ütemben, a bérlőink megelégedésére haladnak. A Liberty projekt és a Gizella Loft fejlesztése, illetve tervezése is az ütemtervek szerint halad, illetve elkezdtünk dolgozni egy-két nagyon érdekes új projekten.  

-    Mutatkozik e már pozitív irányú elmozdulás, melyek a várható trendek?

-    A járvány kitörésekor az iroda bérleti piac egy pillanat alatt lefagyott, de most úgy érezzük, hogy a home-office álomból való részleges kiábrándulás és a nyár végére újra induló gazdaság alaposan felmelegítette a kis és közepes érdeklődőket. Hosszú távon azt tapasztaljuk, hogy az elmúlt időszakban a már folyamatban lévő trendek gyorsultak fel. Így például még nagyobb teret nyer az irodai AI és a digitalizáció, ugyanakkor ezzel párhuzamosan hangsúlyosabbá válnak a humán szempontok, a fenntarthatóság és az egészségtudatosság.

-    Véleménye szerint valóban új időszámítás kezdődik az irodapiacon? Befolyásolja-e, és ha igen, akkor hogyan, a kialakult home office kultúra a bérlői magatartást?

-    Természetesen a tavaszi kijárási korlátozások ideje alatt jelentősen visszaesett az irodahasználat, azonban amint visszatért az élet a normálisabb kerékvágásba, úgy visszatértek a dolgozók is a munkahelyekre. Az irodai dolgozók megtapasztalhatták, hogy a home-office olyan, mint az irodai szék helyett a babzsák, elég trendi, van, akinek bejön és van, akinek nem, de csak ezen nagyon kevesen tudják eltölteni ez egész munkanapjukat. A vírushelyzet persze napról napra változik, további alakulása újabb változásokat indíthat el, és összességében egyre rugalmasabban reagálnak a vállalatok, azonban amennyire mi látjuk, az irodák iránti igény alapvetően megmarad. Az emberek rájöttek arra, hogy az iroda kollaborációs teret kínál, kreatív munka környezetet, segít betanítani az új kollégákat, egyúttal a szociális élet fontos helyszíne is. Sokan szívesen dolgoznak heti egy-két napot otthonról, de kevesen akarják feladni teljesen az irodai munkát, hiszen, ha megvan a határvonal a magánélet és a munkaidő között, az sokaknál jobb hatással van a produktivitásra és az egészségre, mint az öröm, hogy pizsamában üljön valaki a számítógép elé. Úgy gondoljuk, a home office megnövekedett népszerűségének köszönhetően nem az alapvető irodaigény tűnik el, hanem az irodák kialakításával kapcsolatos igényekben tapasztalhatóak inkább változások. A home office miatt az egyes helyeken lecsökkenő irodai létszámot a kevésbé sűrű ültetési rend ellensúlyozhatja. Hosszabb távon pedig még inkább várható a rugalmas térkialakítás és az osztott munkaállomások elterjedése.

-    Ha jól értem, továbbra is az iroda marad az első számú munkakörnyezet.

-    Mi továbbra is hiszünk benne, hogy a jövőben is az iroda jelenti azt a kollaboratív helyszínt, ahol a munka és a magánélet különválasztható, minden szükséges technikai eszközzel ellátott, és nem utolsó sorban a tanulás, a közösségi élet és kapcsolatépítés színtere, amely elengedhetetlen egy modern vállalat hatékony működéséhez.

-    Van e bármilyen olyan központi kezdeményezés, ami a bérleti vagy a vásárlói kedvet fokozza? A vírus ellenére tele van a város darukkal, de vajon meddig tart a lendület? Mennyi tartalék van a budapesti piacban?

-    A Liberty esetén végig gondoltuk, hogyan lehet a jövőre nézve még egészségesebbé és még biztonságosabbá tenni az irodatereket és már el is végeztük a finomhangolást. Így például ebben az épületben már természetesek lesznek a fertőtlenítőpontok, az egészségvédelemre képzett recepciós szolgálat, a fertőtlenített frisslevegő-befúvás vagy az érintésmentes ajtók a bérleménybejáratokhoz.

-    Hogy állnak a konkrét projektjeik?

-    Az irodaterületen a legújabb zászlóshajónk, a Liberty irodaház mélyépítési szakasza augusztus végén befejeződött és szeptemberben a szerkezetépítés fázisába léptek a munkálatok. Emellett nemzetközileg is ismert cégek, köztük az Ericsson mérnöki szolgáltatásokat nyújtó egysége találta meg új otthonát a többségében WING által birtokolt Infoparkban. A Városliget közeli, frekventált lokációval rendelkező Gizella Loft esetében átadtuk a TÜV Rheinland majdnem 6.000 négyzetméteres bérleményi területét, laborokkal kiegészítve. A több mint 20 ezer négyzetméter alapterületű Siemens-evosoft székház, a Duna-parti fejlesztésünk átadása pedig 2020 év végén várható.

-    A közelmúltban a szakma is visszaigazolta a munkájukat.

-    Így van, a tavalyi sikerek után idén is újabb nemzetközi elismeréssel lett gazdagabb a WING. A cégünk nyerte el a „Legjobb fejlesztő Magyarországon” díjat az Euromoney pénzügyi szaklap ingatlanpiaci megmérettetésén, a Real Estate Awards fejlesztő kategóriájában, vegyes szektor alkategóriában.

 

Irodakereso.info