-    A rugalmasság lett az “év szava” az ingatlanpiacon, ami különösen előnyös a szolgáltatott irodák üzemeltetői számára. Egyetért ezzel?

-    Valóban, a rugalmasság vált a legfontosabb döntési szemponttá az iroda kiválasztásakor a világjárványt követően. Ennek, úgy vélem, három fő oka van. Először is a munkavégzés helyéről van szó, pontosabban az ezzel kapcsolatos választás szabadságáról. A home office olyan trend, amelyet sokan megszoktak a Covid alatt, életstílusunk része marad, miközben megtaláljuk az egyensúlyt a munka, a család és a szabadidő között. Másodszor, rendkívül fontossá vált az iroda bővítése vagy leépítése a csapat létszámváltozásával összhangban, ami néha kiszámíthatatlan módon vagy rövid időn belül történik – attól függően. ahogy a lehetőségek adódnak. Ez pedig a klasszikus irodával nehezen kivitelezhető. Harmadszor pedig, és ez a legfontosabb, a kockázat csökkentése. A szolgáltató irodák üzemeltetői egyértelműen profitálnak a trendből, de ugyanakkor vállalnunk kell a hosszú távú bérleti szerződések, a hatalmas tőkebefektetések és az esetlegesen felmerülő vis maior kockázatokat.

-    A szolgáltatott irodák üzemeltetői gondoskodnak arról, hogy a bérlők kizárólag a tényleges munkájukra koncentrálhassanak. Ennek azonban nyilvánvalóan ára van: milyen költségei vannak annak, aki szolgáltatott irodát szeretne bérelni?

-    A szolgáltatott irodák all inclusive ára nem sokkal magasabb a hagyományos/klasszikus irodához képest. Magasabbnak tűnhet, de ha összeszámoljuk az összes járulékos költséget, amely felmerül – berendezés (fit out), bútorozás, karbantartás, közüzemi számlák, adminisztratív és titkársági költségek (fizetések), valamint a képzéssel kapcsolatos költségek, takarítás, internet- és távközlési számlák, biztosításokat, ingatlanadót és egyebeket - akkor nyilvánvalóvá válik, hogy az ár tisztességes, és az időmegtakarítás, illetve a kockázat mérséklődése valóban megéri. A felsorolt dolgok üzembe helyezésére, beindítására fordított idő sok pénzbe kerül, és több hasznot hozna, ha a bérlők az üzleti alaptevékenységbe fektetnék. Az árak 220 €/fő/hónál kezdődnek, áfa nélkül, a helyszíntől, az iroda típusától és a szerződés hosszától függően.

-    Miként látja az irodapiac alakulását 2022-ben? Hogyan változik a piac a Covid utáni időszakban? Melyek a legjelentősebb trendek?

-    Úgy látjuk, hogy a rugalmas megoldásokra egyre nagyobb a kereslet. Még a nagyvállalatok is, amelyek a múltban a leginkább ragaszkodtak a saját székhelyhez, egyre inkább ezt az opciót keresik, amely egyébként ma már a világ 4000 pontján érhető el. Az irodaházak és üzleti parkok befektetői és fejlesztői számára döntő fontosságúvá vált, hogy az infrastruktúrát bölcsen tervezzék meg. A rugalmas iroda és a coworking ma már elengedhetetlen részei az infrastruktúrának, és növeli az épületek értékét. Az IWG nyitott a bérbeadókkal történő együttműködésre, hiszen a világszerte megszerzett sikeres tapasztalataink alapján hatékonyan tudjuk üzemeltetni az általunk kínált irodákat és szolgáltatásokat. Azt is látjuk, hogy a kisebb városokban és településeken is növekszik a flex és a coworking iránti kereslet, összefüggésben az emberek életmódváltásával, a távmunkában rejlő lehetőségekkel és az üzleti célok elérésével.

-    Az üresedési ráta 10% körül van, de viszonylag sok az albérlet. Ugyanakkor sok új irodaház idén, bővítve a kínálatot. Ön szerint még mindig egészséges a piac?

-    Igen, viszonylag egészségesnek tartjuk a piacot. Meglehetősen nagy keresletet érzékelünk az irodák iránt. Az új fejlesztések a növekedés jelei. Különösen Budapesten tapasztaljuk a minőségi új épületek kínálatának hiányát.  Úgy látjuk, hogy a munkavállalóknak már csak 15%-a támogatja a home office-t. A legtöbbeknek a világjárvány után vissza kell térnie az irodákba. Ez azt jelenti, hogy a kereslet növekedni fog.

 

Irodakereso.info