– Jó visszhangja van a magyar szaksajtóban a GTC White House projektnek. Hogy állnak most a kivitelezéssel?

– A GTC White House építkezése júliusban megkezdődik, az átadására várhatóan 2017 decemberében kerül sor. Jelenleg a letting agentekkel való szerződéskötés van soron.


–  A környéken relatíve sok daru dolgozik, néhány éven belül jelentősen megnő a kínálat a környéken. Mi az Önök versenyelőnye?
– A helyszín - Váci út, Árpád híd környéke - Budapest új üzleti negyede. Ezt támasztja alá, hogy a jelenleg is folyamatban lévő irodaház-építkezések 41%-a a Váci úti irodafolyosón zajlik. Amiben mi egy kicsit többet, illetve mást nyújtunk: a GTC White House vonzó, értékmegőrző építészeti megoldásokkal tűnik ki. Összesen 21,500 m2 új irodaterületet fejlesztünk, ebből a századfordulós loft épület 2000 m2, a modern irodaház pedig közel 20.000 m2. Építészeti, urbanisztikai szempontból nagyon pozitív visszajelzéseket kapott a terv, miszerint a hajdani Felvonógyár épületének nemcsak a homlokzatát őrizzük meg, hanem azt teljesen felújítva, az irodaház szerves részévé tesszük. Az épület eredetileg 1910 körül épült a Schlick Ignác alapította egykori vasöntöde és gépgyár számára, később lett belőle felvonógyár. Visszatérve a kérdésére: Igaz, hogy több fejlesztő is magasabb fokozatba kapcsolt, de az elöregedő budapesti irodapiacon égető szükség van a prémium minőségre. Kevés a bérelhető nagy irodaterület, erre is megoldást kínál a GTC White House: egy szinten bruttó 2,880 m2 irodaterületet kínálunk. Az is fontos szempont, hogy mindez egy zöld beruházás: az épület a LEED Gold minősítés várományosa. Ehhez olyan „apróságok” is szükségesek, mint a zöldtetők, az esővíz újrahasznosítása, a hatékony hőszigetelés, illetve az, hogy a fényvédő fóliával bevont ablakok jelentősen csökkentik az energiafelhasználást. Mindez tükröződik az épület energiatakarékossági megoldásaiban, a zöld tetőn és a belső kertben, illetve abban, hogy kimondottan bátorítjuk a kerékpárral való munkába járást, és ehhez meg is teremtjük a feltételeket.

 

– A makrogazdasági környezet nem változott, ennek ellenére a Váci út azon szakaszán, ahol a GTC is fejleszt, két éven belül 100 ezer m2 irodát adnak át. Mit gondol, miért most?
– Budapest a közép-európai régió egyik legnagyobb és legjelentősebb városa, ehhez képes kifejezetten szembetűnő, hogy az elmúlt években – különösen a 2008-as válság hatásaként – milyen kevés minőségi irodaház épült. 1-2 éve ez a piac is kezd magára találni, a jelenlegi gyors ütemű kínálat-bővülés egyrészt egy egészséges piaci korrekciónak tekinthető (hasonlóan a lakáscélú ingatlanok terén megfigyelhető jelentős ár-, illetve bérletidíj növekedéshez). Másrészt érdemes hangsúlyozni, hogy prémiumkategóriás irodákból különösen szűk a kínálat a fővárosban, a meglévő A-kategóriás komplexumok pedig sok szempontból elavultak, például a nagy, egybefüggő irodaterek hiányoznak. Az egyre inkább elöregedő fővárosi kínálatot jól jellemzi, hogy mindössze néhány tucat irodaépület fiatalabb 5 évesnél. Mindez együtt jár a megnövekedett üzemeltetési költségekkel, az elkerülhetetlen állagmegóvással és a komolyabb felújításokkal. Ma a legnépszerűbb rekonstrukció az épületek energiatakarékossá tétele, mely az üzemeltetési kiadásokat csökkenti, ugyanakkor növeli az iroda presztízsét. A GTC White House sikeresen néz szembe ezekkel a kihívásokkal.


– Túl a kötelező optimizmuson, milyen félévet tudhatnak maguk mögött, és mit terveznek az év második felére?
–  A GTC eddig kifejezetten sikeres évnek értékeli az idei évet. Ahogy említettem, megkezdődött a GTC White House építkezése, amellyel a GTC magyarországi irodaportfóliója 140.000 négyzetméterre nő. Júliusban elindult a Duna Tower műszaki felújítása, ráadásul már az első félévben több ezer négyzetmétert sikerült bérbe adni a GTC Hungary budapesti irodaház-kínálatából.


–  A Duna Towerhez miért kell hozzányúlni?
– A GTC tavaly vásárolta meg az épületet, amely 2015 egyik legnagyobb, single asset prémiumkategóriás irodapiaci tranzakciója volt. Az irodaház közösségi tereiben eddig nem volt számottevő felújítás, és a felmerülő bérlői igényeket szem előtt tartva határozta el a GTC, hogy megkezdi a lobby teljeskörű renoválását és az épület műszaki felújítását. A földszintet, a közösségi tereket, a teraszt, és a kertet hozzuk fel a ma elvárt színvonalra. A felújítás után javul a közösségi terek, elsősorban a lobbi térkihasználása. Emellett az épület légkondicionáló rendszerét is korszerűsítjük, amely így a legmelegebb nyári hónapokban is kellemes légkört biztosít az ott dolgozó több ezer embernek. A felújítás július elején kezdődött, és ezzel újrapozícionáljuk a Duna Towert a fővárosi irodapiacon. Jól teljesít a Center Point irodaházunk is: Budapest legnagyobb A-kategóriás irodaházának bérbeadottsága közel 100%-os.


– Milyen ingatlanpiaci trendeket tapasztalnak most?
– Budapest új irodaépületeit nézve pozitív trendekről lehet beszámolni. A 2008-as válság után az új irodaépületek építése gyakorlatilag leállt (2009-ben még átadtak 300 ezer m2-t, de ez a szám 2012-2013 során szinte a nullára zuhant). Idén a pozitív trend már azon is lemérhető, hogy mintegy 80 ezer új m2-t fognak átadni a fővárosban. Ez a tavalyi év első negyedévéhez képest is 42%-os növekedés. A kihasználatlan irodanégyzetméter a 2012-es mélypont után, – amikor az üresedési mutató már 22%-ra kúszott fel – mostanra a felére esett, a prognózisok szerint jövőre is marad az idei, igen kedvező 11%. A válság csúcspontján a nettó bérbe adott terület is mindössze 200 ezer m2 körül alakult, ez a szám mára közel megduplázódott, és a bizakodó üzletági előrejelzések szerint folyamatos, enyhe növekedés eredményeképpen két éven belül túlszárnyalja a 400 ezer m2-t is. A növekedés 12 hónapos időtávlatban is markáns: a 2015 első negyedévét jellemző 250 ezer m2 egy évvel később megközelítette a 380 ezer m2-t. Ez 52%-os növekedést jelent mindössze egy év alatt. A tervezett, a közeljövőben átadásra kerülő irodaterület nagysága egy év alatt szintén figyelemreméltó mértékben emelkedett, 75%-kal átlépte a 100.000 m2-t az idei év első negyedévében. Mindeközben, 2015 hasonló adatához képest az átlagos bérleti díj is enyhén emelkedett, (25 euro cent/m2 mértékben). Most jellemzően 11,5 – 14,5 euró között van a bérleti díj négyzetméterenként.
 

 

 

Irodakereso.info