A társaság célja 2024-ben a piaci részesedés növelése, valamint az ingatlanportfolió diverzifikálása itthon és külföldön egyaránt. Az ingatlanszegmens stratégiai céljairól, terveiről és a piaci trendekről beszélgettünk Mikesy Álmossal, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatójával és Lukács Kornélia Sárával, a Grandum Ingatlankezelő ügyvezetőjével.

Miért döntöttek az új ingatlanüzemeltető üzletág elindítása mellett?

Mikesy Álmos.: Az ingatlankezelés házon belülre szervezése több pozitívummal is jár.  Az alapok befektetőinek képviselete így nem csak az alapkezelésben, hanem az ingatlankezelésben is szorosan jelen van, ennek köszönhetően abszolút működik a tulajdonosi szemlélet. Az üzemeltetéssel kapcsolatos döntések, folyamatok pedig felgyorsulnak. Ezek az érvek mind az üzletág alapítása mellett szólnak.

Lukács Kornélia Sára: Nagy előny cégen belülre integrálni a szakértelmet, amely közvetlenül támogatja az Alapkezelő vagyonkezelését, valamint támaszt nyújt az új ingatlanbefektetések kiválasztásában és lebonyolításában. Az ingatlanok színvonalas üzemeltetése és korszerűsítése mellett fontos számunkra a bérlői elégedettség. Célunk az új üzemeltetési üzletággal, hogy a bérlőkkel való kommunikációt erősítsük és a folyamatos stratégiai szintű egyeztetésekkel jobban tudjunk az igényeikhez igazodni.

Milyen hosszú távú tervekkel rendelkeznek a jövőre nézve?

Mikesy Álmos : Alapkezelői oldalról terveink között szerepel a külföldi terjeszkedés, amit a befektetőink is támogatnak. 2024-ben mindenképpen szeretnénk ebben az irányban is nagyobb lépéseket tenni. Előbbi mellett az ingatlantípusok terén is keressük az alternatív befektetési lehetőségeket, ugyanis a turbulens időszakok idején egy (mind eszközosztály, mind földrajzi szempontból) diverzifikált portfólió sokkal stabilabb, mint egy egyfajta piaci szegmensre fókuszáló.

Lukács Kornélia Sára: Üzemeltetési szempontból több irányt is tervezünk, mint például az automatizálás, a digitalizálás és természetesen az ESG fejlesztések implementálása az épületeken. Szeretnénk például a parkolórendszereinket fejleszteni, érintve az e-mobilitást. Természetesen az új trend se kerülte el a figyelmünket, és több AI alapú megoldást is vizsgálunk az ingatlangazdálkodásban. Ezen felül tervezzük ingatlanjainkon a napelemek telepítésének további növelését.  2023-ban első körben az ipari ingatlan portfoliónkon 1620 napelem panelt telepítettünk.

Milyen szempontoknak kell megfelelnie ma egy bérleménynek? Hogyan változott meg az irodahasználat a hibrid munkavégzéssel?

Mikesy Álmos: Az elmúlt 5 évben jelentősen megváltozott az ingatlanokkal kapcsolatos elvárás, főleg az irodapiacon tapasztalható ez a jelenség, ami többnyire a covid okozta új hibrid munkavégzésnek, majd az azt követő energiaár-emelkedésnek is betudható. Egyre szélesebb körben elterjedt szempont a rugalmasság, ami a bérterületekre is igaz.  A home office népszerűsége és az új nemzetközi bérlői elvárások miatt egyre nagyobb hangsúlyt kapott az irodaházak élményszerű kialakítása, amivel a dolgozók visszacsábíthatóak az irodába. Ennek köszönhetően a well-being is egyre nagyobb teret hódít magának, amivel nem csak a munkavállaló, de a munkáltató is jobban járhat. Ezt a Gránit Alapkezelő vezetőjeként is tapasztalom, az immár 120 fő fölé növekedett szervezetben.

Lukács Kornélia Sára: Bár az otthoni munkavégzés rengeteg előnnyel bír, hátránya, hogy kiesik a munkahelyi szociális élet, valamint esetenként az információáramlás hatékonysága is csökken. A modernizálásokkal és zöldesítésekkel kapcsolatos fejlesztések elkerülhetetlenek. Ezek ma már nem csak esetleges igények, hanem elvárások a bérlők és a piac részéről is.  

Hogyan változott az elmúlt évekhez képest a bérlői piac? Mennyire lett fontos a fenntarthatóság a bérlemények kapcsán?

Mikesy Álmos: Úgy gondolom, 2023 tartogatott némi meglepetést a budapesti irodapiacon, a várt moderált trendek helyett a bérbeadási volumen közel 20 százalékkal haladta meg az előző évet. Természetesen, amennyiben jobban belenézünk az adatokba láthatjuk, hogy a bérlők megfontoltak, és kivárnak, ezt jelzi a rekord magas szerződéshosszabbítási arány, ami a teljes kereslet felét tette ki. Magyarország harmadik legnagyobb ingatlanapjának kezelőjeként természetesen mi is megéreztük a piaci átrendeződés kezdetét, a hozamok változását. Magas bérbe adottsággal rendelkező, jó minőségű ingatlanportfolióval, úgy vélem, mi helyzetelőnyben vagyunk, és jól tudunk reagálni a piaci változásokra.

Lukács Kornélia Sára: Az elmúlt években az ESG teljesen részévé vált az ingatlangazdálkodási szektornak is. Ezért is tartottuk fontosnak például, hogy elindítsunk egy energia auditot a teljes portfóliónkra, amelynek célja, meghatározni azokat az irányokat, amelyen keresztül jelentősen csökkenteni tudjuk az épületeink karbon lábnyomát. Ma már elképzelhetetlen egy ingatlannal kapcsolatos stratégia ESG elemek nélkül. Ehhez még hozzáadódik a Párizsi egyezmény 2030-as célja, ami jelentős kihívás elé állítja a teljes ingatlanszektort.

 

Irodakereso.info