- Ha a bécsi úti RoseVille felé autózunk, azt látni, hogy látványosan halad a kivitelezés, és a minapi sajtóközleményük alapján a bérbeadás is jól áll.

- Olyannyira, hogy ezt az irodaprojektünket sikeresen át is adtuk, és már be is költözött az első bérlő, illetve jelenleg is zajlanak a további belső kialakítások. A ház bérbeadása aktívan halad előre, és úgy gondolom, ez a tendencia folytatódik is, hiszen ezen az alpiacon régóta nem született új ’A’ kategóriás irodafejlesztés, a kereslet pedig jelen volt mindvégig. Az eddigi tranzakcióink azt bizonyítják, hogy igenis van kereslet a lokációban új, modern, ESG fronton is minden követelménynek megfelelő épületre.

Hogy állnak a város másik felén, az Aréna Business Campus fejlesztésével?

- A négy fázisból álló fejlesztésből már a második ütem befejezése előtt állunk, a B épület szerkezetkész állapotban várja bérlőjét, vagy akár bérlőit. Nagyon erős bérlői mixre tettünk szert az A épületben, és bővüléseket is írtunk alá nemrég, ezért szerintem reményteli a jövő, de természetesen mindig szeretnénk többet és jobbat kínálni a bérlőknek, bérlőjelölteknek, ezért várható a közeljövőben több jó hír is, ami az épület szolgáltatásait illeti.

Miközben lassan eltűnnek a daruk a városból, és lassul az irodapiac bővülése, az építőipar számai sem adnak okot sok optimizmusra. Önök mit jósolnak az elkövetkezendő 1-1,5 évre? 

- A jelenleg is elérhető iroda pipeline alapján az a tendencia várható, hogy a már épülő, kivitelezés alatt álló projektek megépülnek, azonban az is látható, hogy a spekulatív fejlesztések nem indulnak el jelentősebb előbérleti megállapodás nélkül, ezért sok projekt átadása a tervezettnél évekkel később valósul meg.

A radikálisan megnőtt építési költségek miatt sok fejlesztő fékezi, illetve leállítja a tervezett beruházásait vagy legalábbis azok egy részét, óvatosabbá váltak. Ám az Atenor akkor is fejlesztett – a Váci Greens-re gondolok – amikor senki más. Mi a következő lépésük?

- A Váci Greens projekt kapcsán valóban nagy szabadságot nyújtott az a stratégia, amely lehetővé tette azt, hogy akkor is fejlesszünk, amikor másnak esélye sincs – ehhez elengedhetetlen a tőkeerősség, vagy a kedvező finanszírozási környezet. A ma kihívásai közepette nem meglepő, hogy minden fejlesztő óvatosabb, beleértve minket is, de alapvetően nem tartjuk kizártnak a további projektek spekulatív fejlesztésként történő folytatását sem, hiszen azt is látjuk, hogy már most számottevő érdeklődésnek örvend néhány projektünk, ami még megépítésre vár – ez lokációnként eltérő képet mutat, de szerencsére előfordul.

A Covidot túléltük, most itt az energiaválság vagy fogalmazzunk úgy, hogy az elmúlt hónapokban nagyon hangsúlyos téma lett a hatékony energiagazdálkodás. Felkészültek a tulajdonosok, a bérlők, illetve az üzemeltetők a várható energiaköltség-növekedésre? Vagy nem is olyan nagy a baj?

- Az energiaválság bizonyította számunkra, hogy a bérlők fokozottan keresik az alacsony fogyasztású, környezetbarát filozófia szerint tervezett épületeket, a mi portfóliónk pedig ilyen házakból áll. A tavalyi év végén, valamint az idei év elején valóban akadtak kellemetlen meglepetések, mind az áram, mind a távhő egységárai drasztikusan emelkedtek, azonban az energiabeszerzés is stratégiai döntés, és mára ezeknek a döntéseknek köszönhetően annyira racionalizáltuk a beszerzéseinket, hogy rendkívül kedvező számokat tudunk elérni a projektjeinkben, a közüzemi díjak az új bérlőjelöltek számára is nagyon kedvezően csengenek.

Mit gondol, mi számít ma sikerterméknek az ingatlanpiacon?

- Általánosságban még mindig az irodai befektetések a legnépszerűbbek a rögzített volumenek alapján, de a kiszámíthatatlan piaci helyzetnek köszönhetően jöhetnek hazai szinten is érdekes befektetések. Mindenesetre kétféle tranzakcióra számítunk: ESG-kompatibilis modern épületek fognak gazdát cserélni, és értéknövelő beruházásokra is lesz példa, de mindkét esetben opportunista befektetők lesznek a vevői oldalon.