-    Az első épület – az AGORA HUB – március elején kapta meg az építési engedélyt, és úgy tűnik nem sokat vártak, már dolgoznak a gépek. Ugyanakkor relatíve hosszú idő telt el az első rajzok bemutatása óta, és a végleges kivitelezési tervek nem is igazán hasonlítanak az első tervrajzokon szereplő elképzelésekhez. Mi történt az elmúlt egy évben?

-    Elárulok egy műhelytitkot: amit most lát, az az Agora 165. változata. A 90. után töröltük a táblát, és elismertük, hogy túl optimisták voltunk, amikor azt gondoltuk, hogy egyből megtaláljuk a mindenféle szempontból tökéletes megoldást. Bő háromnegyed éve, ha nem is elölről, de újrakezdtük a munkát, és így jutottunk el a mai tervekig. Szeretném kiemelni, hogy itt nem egyszerűen egy épületegyüttesről van szó, hanem egy városközpontról. Olyan emberközpontú fejlesztést valósítunk meg, ahol az emberek kellemes környezetben dolgozhatnak és tölthetik a szabadidejüket. Kiemelt szempont volt, hogy barátságos, szerethető köztereket alkossunk, amelyeket hétvégén is nyitva tartó üzletek, éttermek, és közösségi programok töltenek meg élettel. Egy ilyen nagyszabású elképzelés véglegesítése során, ahol több fázisban megvalósuló, 136 000 m2 bérbe adható területű épületegyüttes létrehozása a cél, nagyon sok szereplővel kell egyeztetni. A szakhatóságok és a kerület kérései mellett civil szervezeteket is bevontunk a munkába, továbbá egy kutatóintézetet is megbíztunk annak felmérésére, hogy a környékbelieknek milyen szolgáltatásokra van szükségük. Összegezve ma úgy gondolom, jól tettük, hogy még dolgoztunk a koncepción, - hiszen így lett az igazi -, és elértük, hogy az AGORA nemcsak fenntartható, kortárs építészeti megoldásokkal, hanem zöldfelületekkel és közösségi terekkel is szépíti majd a várost.

-    Mekkora lesz a városi tér, a névadó Agora?

-    A projekt részeként 15 teniszpálya méretének megfelelő zöldfelületet tervezünk, amelyet fasorok, bokrok és füves sétányok díszítenek. Az épületegyüttes központi részén egy kiülős teret is kialakítunk, ez lesz az eredeti értelemben vett agora, amellyel reményeink szerint nem egy nyüzsgő találkozópontot hozunk létre a fővárosban.

-    Mekkora beruházásról van szó?

-    Egyelőre csak becsült költségeink vannak, amelyek az első épületre vonatkoznak, és addig, amíg a többi épületre vonatkozóan nincs végleges kiviteli terv a birtokunkban, nem akarunk nyilvánosságra hozni számokat. A tervezés még folyamatban van, s a végleges összeg akár 10-20 %-nyi eltérést is jelenthet a költségbecsléshez képest, ezért türelmet kérek ebben a témában.

-    Van már előbérleti szerződésük, illetve melyik bank finanszírozza az AGORÁT?

-    Amíg nem rendelkeztünk végleges építési engedéllyel, csak előzetes tárgyalásokat folytatunk a bérlőkkel, és ezek jelenleg is folynak. Kifejezetten komoly érdeklődőink is vannak, de még nincs aláírt előbérleti szerződésünk, ilyen értelemben tehát a beruházás spekulatív. Ami a finanszírozást illeti: nagyon megváltozott a világ a néhány évvel ezelőtti állapotokhoz képest. A bankok most kifejezetten keresik az ígéretes beruházásokat, és nem árulok el titkot azzal, ha elárulom, nálam is kopogtatnak a projektfinanszírozási ajánlatainkkal. Ha megfelelő feltételre vonatkozó ajánlatot kapunk, akkor készen állunk arra, hogy bevonjunk egy vagy akár több pénzintézetet a projekt további finanszírozásába.  

-    Mekkora lesz a szintén első fázisban tervezett az Agora Towernek nevezett épület?

-    A szabályozási terv alapján ez egy magas házas terület, amely 90 métert engedélyez. A most megkezdett Agora HUB 8 emelet, azaz 30 méter magas épület lesz, ez tehát még nem a magasház kategória. Az Agora Tower építési engedélyét júniusra várjuk, de az az épület sem éri el a 90 méteres lehetséges magasságot. Mi a környező épületekhez igazodva egy középmagas irodaházat tervezünk építeni, mely hasonló magasságú lesz, mint az Árpád híd pesti hídfőjénél található Erste és Duna torony, ami nagyságrendileg 60 méteres magasságot és 15 emeletet jelent.


-    Milyen bérleti díjakkal számolnak az irodaegységek esetében?

-    A több fázisban megvalósuló épületegyüttes prémium kategóriás, modern irodákat, illetve üzlethelyiségeket foglal majd magába. Versenyképesek leszünk, de nem alacsony árakkal akarunk bérlőket szerezni, hanem egy egyedülálló szolgáltatáscsomaggal, amelynek kulcsa az innováció és a fenntartható megoldások alkalmazása. Hiszek abban, hogy ez biztosítja az igazi versenyelőnyt. Az AGORA Budapest első épületében, a HUB-ban, a tervek szerint olyan emberközpontú újítások kapnak majd helyet, mint az integrált és intelligens beléptető- és liftvezérlő rendszer, a mikrolokáció-alapú tájékoztatórendszer, a projekt-mobilapplikációk, vagy az adaptív parkoló szervezés.  A fenntarthatóság és a well-being jegyében a projektet BREEAM Outstanding és WELL Platinum minősítésre tervezzük.  

-    A háromhektáros terület korábbi tulajdonosa bevásárlóközpontot tervezett ide, Önök viszont meglehetősen visszafogottak a beruházás retail részleteit illetően.

-    Nem tudom mennyire lehet vissza fogottnak tekinteni a terveinket, de az irodaépületek alsó két szintjén közel 11 000 m2-nyi kiskereskedelmi egységet alakítunk ki, ahol 40 üzlethelyiségben változatos szolgáltatások kapnak helyet, ami egy fél bevásárlóközpontnyi méretet jelent. Az épületegyüttes első fázisában már több mint 6 000 m2-nyi üzlethelyiség épül meg, ahol a trendi éttermek, kávézók mellett számos mindennapi szükségletet kielégítő szolgáltatást, így többek között fodrászatot, tisztítót, virágüzletet, drogériát és a well-being jegyében edzőtermet is tervezünk. Nem nagy divatáruházakat nyitunk, hanem olyan szolgáltatáscsomagot kínálunk, amellyel az itt dolgozók igényei mellett a környékbeliek mindennapjait könnyítjük meg. Az épületegyüttest úgy álmodtuk meg, hogy a város szerves és élő részévé váljon.

 

Irodakereso.info