-    Kifaggattam néhány meghívott vendéget, akik a szakmában dolgoznak, és úgy tűnik, hogy nem egyértelműen pozitív a piaci hangulat. Vannak, akiknek kétségeik vannak, hogy meg tudják-e tartanai a munkatársaikat a jelenlegi helyzetben. Önöknél nem bukkantak fel ezek az aggodalmak?

-    Nekünk megvan az a helyzeti előnyünk, hogy eleve kicsi, 15 fős csapattal dolgozunk a ConvergenCE-nél. Éppen ezért nincs olyan kényszer vagy nyomás rajtunk, mint egy nagy létszámmal működő fejlesztőnél. Nekik nincs más választásuk, mint előre menni, akár a cápáknak, amelyek elpusztulnak, ha megállnak. Egyébként nem értek egyet az alapfelvetésével, szerintem a mostani piaci körülmények egészségesebbek, mint a 2015 és 2019 között megtapasztaltak.

-    Most éppen egy új házat ünneplünk, de sok darut azért nem látni a városban…Mit gondol, mennyi irodának kellene épülnie egy évben, ’A’ illetve ’A+’ kategóriában a budapesti piacon?

-    Erre nem tudok válaszolni, de a 15%-os üresedési ráta egészségesebb, mint az 5- vagy 6%-os arány.

-    Most úgy tűnik, mintha maga ellen beszélne. Az 5% körüli állapot a fejlesztők álma, amikor a bérlők licitálnak az üres helyekre.

-    Én viszont azt gondolom, hogy olyan épületekkel, szakemberekkel, minőséggel, szolgáltatásokkal, mint amiket mi nyújtunk, nehezebb piaci körülmények között is helyt tudunk állni, és sikeresek maradhatunk.  A felsoroltaknak nem megfelelő házakat és cégeket a piac kiszelektálja.

-    Mit tud ez a ház, az ACADEMIA?

-    ESG fókuszhoz híven folyamatban vannak a WELL Platinum, a BREEAM Excellent, és Access4You minősítések, a WiredScore Gold-ot pedig már megkapta az épület. Érdemes itt kiemelni a Well Platinumot; ezt eddig csak újépítésű irodaépületek voltak képesek elérni, és talán még ennél is fontosabb a kiemelkedően jónak számító BB energetikai minősítés, ami egy nagyon alapos energetikai tervezési munka eredménye. Ezt sem tudta eddig egyetlen nem újonnan épület sem megszerezni. Büszkék vagyunk rá, hogy ez sikerülhet, ez egy nagyon komoly lépés a fenntarthatóság irányába. És ha már itt tartunk, engedjen meg még egy példát erre: a belső terek régi mészkőborítását az épület átépítésénél leszedtük, a lapokat egyenként átvizsgáltuk, és a megfelelő állapotú burkolatokat újra felhasználtuk. Ezzel a módszerrel nem csak egy szép és elegáns lobby-t hoztunk létre, de az ESG-szempontrendszert is át tudtuk ültetni a gyakorlatba.

-    A házat annak idején Finta József és csapata tervezte. Nehéz volt megszerezni a hozzájárulását?

-    Az épület az ő szellemi termékük, ezért természetesen leszerződtünk velük, az általunk megbízott új tervező is egyeztetett velük, és kifejezetten jó viszony alakult ki közöttünk. Azt gondolom, hogy egy kifejezetten fair megállapodás született.

-    Mi volt a szempont a belső terek átalakításánál? Eltűnt például a lobby-ban átvezető ikonikus híd, amelyen – ahogy Ön is fogalmazott megnyitó beszédében – sokan mentek át nagyokat sóhajtozva, hitelkérelemmel a kezükben még akkoriban, amikor a ház a Raiffeisen székházaként funkcionált.

-    Baktay Andrea építészmérnök, az ACADEMIA projekt belsőépítészeti vezetője szerint az igazán jó terv a megbízó kimondott és ki nem mondott igényeit is tükrözi. Végigjártuk a már meglévő bérlőinket azzal a kérdéssel, hogy ők mit tartanak fontosnak egy épületnél. Az egyik közös nevező a konferenciaterem lett. Feltettük magunknak a kérdést, hogy mi lenne, ha ezt úgy valósítanánk meg, hogy nem kell érte külön fizetni, és a közös terület részét képezné? Igény szerint le kell foglalni, de a használat díja benne van az egyébként fizetett bérleti díjban. A munka legnagyobb része az előre gondolkodás volt, vagyis az, hogy miként tudunk egy olyan épületet létrehozni, amely több szempontból is előremutató.

-    A ház két szárnya 5, illetve 7 szintes, ami összeségében 12,5 ezer nm kiadható területet jelent. Hogy állnak a bérbeadással?

-    Körülbelül 60%-os bérbeadottságnál járunk, és ha megengedi, visszatérnék a beszélgetésünk elején felvetett kérdésére: ha a piac olyannyira rossz helyzetben lenne, akkor nem tartanánk itt.

-    Én viszont hadd kötekedjek még egy kicsit: mennyi idő telik el, amíg aláírnak egy bérleti szerződést? Piaci hírek szerint ez az idő jelentősen megnőtt az elmúlt időszakban.

-    A vagyonkezeléssel foglalkozó Arago Csoport 2024 elejétől veszi majd birtokba a hatodik emeleti főhadiszállásukat. A szerződés aláírására az első megtekintést követő 42. napon került sor.

-    Gratulálok!

-    Ahogy említettem: kis, gyorsan reagáló csapattal dolgozunk. Amikor a bérlő irodát keres, akkor azt szeretné, hogy mutassuk meg neki az épületet, kapjon egy személyre szabott ültetési tervet, beszéljék át vele a részleteket és kapjanak egy mindkét fél számára megfelelően strukturált ajánlatot. Erre a négy egymásra épülő alapvető törődésre nagyon kevés bérbeadó képes, pedig nem egy agysebészet: ha kér valamit a bérlő, akkor arra a lehető leggyorsabban válaszolunk. Van olyan bérlőnk, aki azért jött át hozzánk, mert úgy érezte, hogy az eredetileg kinézett háznál nem haladnak a dolgok, egyhelyben toporognak a tárgyalások. Mi ilyen időszakban értékelődünk fel.
-    Milyen terveik vannak a közeljövőre vonatkozóan? Mi a helyzet a többi épülettel?
-    Folyamatosan vizsgáljuk az új lehetőségeket, egyelőre nem tudok konkrétumról beszámolni, de reményeim szerint hamarosan...

A képre kattintva galéria nyílik

 


Irodakereso.info